Jacek Głomb "Człowiekiem Teatru"

Nagroda im. Zygmunta Huebnera "Człowiek Teatru"

- To nie jest nagroda dla jednego człowieka, tylko dla całej drużyny, która tworzy teatr w Legnicy; stworzyliśmy tam osobny świat - powiedział reżyser Jacek Głomb, który odebrał w poniedziałek Nagrodę im. Zygmunta Huebnera "Człowiek Teatru".

- Legnica to nie jest jeden człowiek, to jest drużyna, która od wielu lat tworzy ten teatr. To, co nazywamy zespołowością, drużynowością, wspólnotą w teatrze jest bardzo bliskie temu, o czym pisał (Zygmunt) Huebner - powiedział reżyser teatralny i filmowy Jacek Głomb, który w poniedziałek odebrał nagrodę im. Huebnera "Człowiek Teatru"; piąta edycja wydarzenia odbyła się w warszawskim Teatrze Powszechnym.

Nagroda przyznawana jest corocznie za aktywność zgodną z myślą i działaniem Zygmunta Huebnera - aktora, reżysera, pedagoga, pisarza i dyrektora teatrów - a także propagowanie i przypominanie tych idei oraz wyrażanie ich w pracy twórczej. Najważniejsze z nich to m.in. zwracanie społecznej uwagi na "trud organizowania działań teatralnych w duchu myśli obywatelskiej" czy promowanie wartości takich jak zawodowa rzetelność, uczciwość czy wszechstronność.

Honoruje się nią artystów, których praca przyczynia się do rozwoju lub ewolucji teatru, a także do poszerzenia wiedzy na jego temat; "wizjonerów teatru, ludzi, dla których teatr jest sensem życia, którzy są autorytetami w jego dziedzinie".

Laureat tegorocznej edycji przypomniał, że dyrektorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy jest już od 24 lat. - Dzięki temu, że jesteśmy tam tyle lat, zbudowaliśmy tam pewne imperium, czyli pewien świat osobny, świat wartości i to - myślę - bardzo ważne" - powiedział Głomb. Zwrócił uwagę także na wartość tego miejsca - wspaniałego, fenomenalnego, popękanego miasta z wielokulturową, wielonarodową historią". - Nie wszędzie taki teatr można robić; tu się spotkało kilka ważnych spraw - spotkało się miasto z ludźmi, którzy chcą opowiadać jego historię - zaznaczył artysta.

Wyróżnienie przyznaje Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Huebnera, a honorowy patronat nad nagrodą objął wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, którego podczas poniedziałkowej uroczystości reprezentowała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Jacek Kazimierz Głomb urodził się w 1964 r. w Tarnowie. W 1987 r. ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1992 r. studia z zakresu reżyserii i dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

Jest autorem licznych spektakli teatralnych, min. w teatrach w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim, które wystawiano także za granicą. Jego "Ballada o Zakaczawiu" zwyciężyła w VII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a za jej wyreżyserowanie Głomba uhonorowano w 2002 r. nagrodą reżyserską im. Konrada Swinarskiego, przyznawaną przez Miesięcznik "Teatr". Za inscenizację "Otella" otrzymał z kolei laur dla najlepszego reżysera X Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku w 2006 r., a za "Zabijanie Gomułki" - nagrodę reżyserską XIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Głomb jest także organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Miasto", którego dwie edycje - w 2007 i 2009 r. - odbyły się w Legnicy. W 2008 r. z kolei wyreżyserował swój debiutancki film fabularny pt. "Operacja Dunaj", który premierowo pokazywano na festiwalu w Karlowych Warach.

Za swoją działalność Głomba honorowano Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis, a także Nagrodą Obywatelską Unii Europejskiej.

Patron nagrody - Zygmunt Huebner (1930-1989) - był aktorem, reżyserem, pedagogiem, pisarzem i dyrektorem teatrów. Na początku lat 60. objął funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wybrzeże w Gdańsku; zapraszając do współpracy m.in. Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdę, Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobielę uczynił z Wybrzeża najgłośniejszy poza stolicą teatr.

W 1963 r. rozpoczął budowanie kolejnej sceny - Starego Teatru w Krakowie, jednak ingerencje ówczesnych władz w repertuar zmusiły Huebnera do złożenia dymisji. Następnie podjął się budowy nowego zespołu Teatru Powszechnego w Warszawie, gdzie stworzył swoje najgłośniejsze przedstawienia. Teatr ten nosi obecnie jego imię.

W kapitule tegorocznej edycji nagrody jego imienia zasiedli członkowie rady Fundacji im. Huebnera: Barbara Borys-Damięcka, Ewa Dałkowska, Joanna Huebner-Wojciechowska, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Stanisław Radwan, Jacek Sieradzki, Allan Starski, a także laureaci poprzednich edycji - Anna Augustynowicz, Piotr Cieplak, Jan Englert i Jerzy Trela.

Nadia Senkowska , Grzegorz Janikowski
Kurier PAP
28 marca 2018
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki