Jacek Jekiel ponownie dyrektorem Opery

Jacek Jekiel ponownie dyrektorem Opery na Zamku w Szczecinie na kolejnych 5 lat

Zarząd Województwa zdecydował o powierzeniu Jackowi Jekielowi funkcji dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie na kolejnych 5 sezonów artystycznych.


Jacek Jekiel stoi na czele Opery na Zamku w Szczecinie od 2014 roku. W tym czasie Opera na Zamku zdobyła liczne nagrody, w tym cenione i prestiżowe Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury oraz Bursztynowe Pierścienie. Za kadencji Jacka Jekiela dzięki środkom unijnym teatr został zmodernizowany i jest nowoczesną perełką w zabytkowych murach Zamku Książąt Pomorskich. Dyrektor wystawił pierwszą w Polsce inscenizację "Dokręcania śruby" B. Brittena (Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury m.in. w kategorii "najlepszy spektakl"), "Procesu" Ph. Glassa czy światową prapremierę "Guru" L. Petitgirarda. Dzięki Jackowi Jekielowi udało się zagospodarować wakacyjną niszę kulturalną w nadmorskich kurortach - już drugi raz w Świnoujściu i Kołobrzegu Opera na Zamku wystąpiła tam z Letnim Festiwalem Operowym. Dyrektor współpracuje z najlepszymi polskimi i zagranicznymi reżyserami: Waldemarem Zawodzińskim, Michałem Znanieckim, Natalią Babińską, Pią Partum, Robertem Glumbkiem czy Cathy Marston. Udało mu się także nawiązać i umocnić współpracę z niemieckimi ośrodkami kulturalnymi, m.in. w Schwedt i Greifswaldzie, czego wynikiem są duże projekty realizowane w ramach programu INTERREG VA. Nawiązana została również współpraca z innymi teatrami muzycznymi regionu Morza Bałtyckiego, czego efektem są wspólnie organizowane wydarzenia kulturalne i spektakle wystawiane po obu stronach Odry.

Jacek Jerzy Jekiel jest z wykształcenia historykiem. Od 1991 roku doktor nauk humanistycznych (doktorat obroniony na Uniwersytecie Szczecińskim). W latach 1981-2001 pracownik Uniwersytetu Szczecińskiego (1981 -1991 jako starszy asystent, od 1991 do 2001 roku jako adiunkt). Od stycznia 2013 roku pełnił funkcję dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Od 22 października 2013 r. – p.o. dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie. Stanowisko dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie objął formalnie 1 września 2014. Kadencja potrwa do dnia 31 sierpnia 2019 r. Kolejna do 31 sierpnia 2024 roku.

Warto wspomnieć, że dyrektor Jacek Jekiel został powołany w tym roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Koordynatora Regionalnego Regionu Zachodniopomorskiego do spraw organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Od tego roku jest wicedyrektorem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.

„Kontynuujemy naszą współpracę, mam nadzieję, że Opera na Zamku będzie rozwijała swoje skrzydła tak jak dotychczas, ku uciesze melomanów" – powiedział podczas spotkania marszałek Województwa Olgierd Geblewicz. Jacek Jekiel dodał: „W godle naszego województwa jest żagiel. I to jest piękna pointa: że rozwiniemy skrzydła i dopłyniemy do wszystkich portów na świecie".

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery na Zamku
28 sierpnia 2019
Portrety
Jacek Jekiel

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia