Jacek Sroka - grafiki, rysunki

wernisaż wystawy w Teatrze Powszechnym w Radomiu

Jacek Sroka - grafiki, rysunki wernisaż wystawy 8 października - inauguracja działalności Galerii Mozaika

Serdecznie zapraszamy Państwa do naszego nowego foyer, w którym oprócz miłej atmosfery możecie liczyć na spotkanie ze sztuką najwyższej artystycznej próby.
Działalność nowej Galerii, którą postanowiliśmy nazwać Mozaika, zainauguruje wystawa grafik i rysunków Jacka Sroki - niezwykłego artysty, obdarzonego wyjątkowym talentem i fantastyczną wyobraźnią.

Jacek Sroka należy do najbardziej cenionych grafików malarzy w powojennej sztuce polskiej. Jego dzieła znajdują się w najlepszych kolekcjach świata, m.in. British Museum w Londynie, Graphische Sammlung Albertina w Wiedniu, Bibliothèque Nationale w Paryżu czy Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku artysta częściej niż w Polsce wystawia swoje prace za granicą.

Sroka wypracował własny indywidualny styl, na który składają się, zgodnie współdziałające ze sobą, forma i treść. Jego twórczość jest szalenie zróżnicowana i wielowątkowa. Ulega przemianom i stale ewoluuje. W swoim pierwszym okresie, w latach 80., Jacek Sroka posługiwał się środkami bardziej surowymi i brutalnymi. Stosował formy ostre, kolor zjadliwy i agresywnie atakujący oko. W latach 90. jego malarstwo i grafika osiągnęły klasyczną pełnię wyrazową. W ostatnich dziełach, powstałych po 2000 roku, artysta zaczyna coraz bardziej interesować się materią malarską i rozgrywkami fakturalnymi na powierzchni obrazowej. Poruszane treści i symbolika stają się ezoteryczne, opierające się na osobistych przemyśleniach, na głębokiej, filozoficznej refleksji nad znikomością świata i jego codziennych przejawów. Ważną rolę odgrywa, podobnie jak u surrealistów, często zagadkowy, zaskakujący tytuł obrazu lub grafiki.

Jacek Sroka (ur. 1957), absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej ASP, uczeń Mieczysława Wejmana, studiował również malarstwo u Jana Świderskiego. W latach 1981-89 pracował jako asystent w macierzystej uczelni. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek. Wielokrotny laureat prestiżowych międzynarodowych nagród graficznych, m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Graphica Atlantica w Reykjaviku (1987), Biennale Grafiki w Vaasa (1987), Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu (1988), Nagrody im. I. Trybowskiego na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1994). W 2001 roku został laureatem Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza. W 2008 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie odbyła się retrospektywna wystawa obrazów i grafik artysty.

Jacek Sroka - grafiki, rysunki
Galeria Mozaika - Teatr Powszechny w Radomiu
8 października - 20 grudnia 2011

oprac. mo
Materiały Teatru
0

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...