Jak Białoszewski mieszkał na Pradze?

Cykl "Warszawa czyta" - "Chamowo "Mirona Białoszewskiego

"Chamowo" Mirona Białoszewskiego - dziennik z pierwszych miesięcy mieszkania poety na blokowisku na Pradze - zostało wybrane książką - bohaterką akcji Warszawa Czyta 2015, która odbędzie się w dniach 6-10 maja.

"Warszawa czyta" to akcja nieformalnej grupy warszawiaków, którzy od trzech lat w maju organizują pięciodniowy maraton wydarzeń literackich takich jak seanse głośnej lektury, warsztaty, koncerty, wycieczki, spotkania z pisarzami i tłumaczami skoncentrowanych wokół jednej książki. W 2014 roku były to "Niewidzialne miasta" Italo Calvino, rok wcześniej - "Cwaniary" Sylwii Chutnik.

Książka, wokół której skoncentrowane są wydarzenia festiwalu "Warszawa czyta" wybierana jest droga internetowego głosowania.

W tym roku w finale głosowań książka Białoszewskiego spotkała się z "Wniebowstąpieniem" Tadeusza Konwickiego, "Szumem" Magdaleny Tulli i "Jak zostałam wiedźmą" Doroty Masłowskiej.

"Po konsultacjach internetowych i kolektywnej dyskusji ostatecznie zdecydowaliśmy się na "Chamowo". Za Białoszewskim przemawiał między innymi jego szczególny język, mocne osadzenie w rzeczywistości blokowiska, wnikliwa obserwacja stanu ducha osoby w czasie przeprowadzki. Doceniłyśmy też fakt, że książka ta dzieje się w dużej mierze po prawej stronie Wisły. Podoba nam się niespieszność, fragmentaryczność, skupienie na szczegółach. Wierzymy też, że książka ta daje ogromne możliwości organizacji wielu różnych wydarzeń o różnej skali i dla różnych odbiorców" - piszą organizatorzy akcji Warszawa Czyta.

Teraz przyszedł czas na ułożenie programu festiwalu, który odbywać się będzie w dniach 6-10 maja. W zeszłorocznej edycji akcji we współpracy z warszawskimi bibliotekami, domami kultury oraz Dyskusyjnymi Klubami Książki zorganizowano ponad 50 wydarzeń, w których wzięło udział ponad 1000 osób.

(-)
Materiał Teatru
31 marca 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia