Jak odzyskać dawne przychody?

Nowe rządy w Teatrze Bagatela. Dyrektor musi mieć pomysł.

Dyrektor naczelny: Andrzej Wyrobiec. Dyrektor artystyczny: Krzysztof Materna. To właśnie ten duet będzie kierował Teatrem Bagatela.

- Istotne jest zapewnienie Bagateli płynności finansowej i skuteczności w pozyskiwaniu środków z zewnątrz i przeprowadzeniu czekających Bagatelę inwestycji. Andrzej Wyrobiec jest doświadczonym managerem, ma niewątpliwe sukcesy na tym polu. To dla nas manager na trudne czasy, które dla teatru nadeszły - mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Piaskowski podkreśla, że do momentu wybuchu epidemii teatr "był świetnie prosperującym przedsiębiorstwem".

- Bagatela wypracowywała 60 proc. swoich przychodów ze sprzedaży i szczyciła się 130-procentową frekwencją. Dlatego dyrektor musi mieć pomysł, jak taki poziom przychodów odzyskać - przyznaje.

Złoty środek

2 czerwca prezydent Jacek Majchrowski zatwierdził wybór komisji konkursowej. W oficjalnym komunikacie miasta czytamy, że Wyrobiec "zaproponował najbardziej interesujący, autorski program koncepcji organizacyjnej, finansowej i programowej teatru". I tak Wyrobiec został dyrektorem naczelnym, a Krzysztof Materna artystycznym instytucji.

Piaskowski wspomina o złotym środku - chodzi o wykorzystanie marki, dokonań i tradycji teatru komediowego, ale i ciekawe wykorzystanie sceny K-805 na Kopcu Kościuszki.

W konkursie na stanowisko dyrektora Bagateli startowało ośmiu kandydatów. Oprócz Andrzeja Wyrobca do drugiego etapu zakwalifikowało się ośmiu kandydatów, w tym m.in. Renata Derejczyk, dotychczasowa zastępczyni poprzedniego dyrektora, Giovanny Castellanos, Monika Wiejaczka czy Kamil Retkiewicz.

- W konkursie mieliśmy możliwość wysłuchania rozmaitych wizji na przyszłość teatru. Były wśród nich propozycje zachowania status quo, ale i też pomysły bardzo progresywne i eksperymentalne, które niebezpiecznie zbliżały Bagatelę do repertuaru innych teatrów autorskich w Krakowie - kontynuuje Piaskowski.

"Silna gwiazda Materny"

Komisję miała również przekonać "odważna, ale możliwa w realizacji wizja Krzysztofa Materny".

- Jest w niej wyczucie dla teatralnego rynku, szacunek dla tego, co już w Bagateli było sukcesem, ale i ciekawy pomysł prapremier, współpracy z konkretnymi nazwiskami i wreszcie ciekawy wybór repertuaru klasycznego i współczesnego. Wizja Materny to szansa dla teatru, to spojrzenie z zewnątrz. Silna gwiazda Materny, jego pozycja w filmowym, muzycznym i teatralnym świecie to szansa na sukces repertuarowy i także wizerunkowy Bagateli - mówi Robert Piaskowski.

Co w programie?

Komediowa klasyka światowa i polska, szlagiery West Endu czy Broadwayu do spektakli muzycznych, formuła stand-upowa. Oprócz tego przypomnienie twórców polskiego kabaretu, z uwzględnieniem krakowskich - tak w skrócie wyglądają propozycje nowych dyrektorów Teatru Bagatela.

- Tempo rozszerzania oferty będą dyktowały oczywiście warunki finansowe. Dla teatru to przełomowy moment. W styczniu inaczej myśleliśmy o przyszłości teatrów niż w marcu, kiedy zaczynała się pandemia. Dzisiaj już wiemy, jakich zniszczeń pandemia dokonała na całym świecie. Teatr, inaczej niż wiele innych dziedzin kultury, nie istnieje bez bezpośredniego kontaktu aktora z widzem. Dopóki nie będziemy mogli bezpiecznie zapełnić wszystkich miejsc na widowni, dotąd teatr nie będzie mógł w pełni rozwinąć swoich skrzydeł - mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Andrzej Wyrobiec, dyrektor naczelny Teatru Bagatela.

"Iść do przodu i myśleć pozytywnie"

Andrzej Wyrobiec to były wiceminister kultury w latach 2014-2015, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej w latach 2010-2013.

Jest absolwentem historii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie i studium dziennikarstwa w Instytucie Filologii Polskiej tej uczelni. W przeszłości był dyrektorem programowym Studenckiego Centrum Kultury pod Jaszczurami i dyrektorem Studenckiego Festiwalu Piosenki. W ostatnim czasie Wyrobiec pełnił funkcję dyrektora Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Teatrem będzie kierował wspólnie ze znanym satyrykiem, aktorem, producentem telewizyjnym i reżyserem Krzysztofem Materną.

- Wskazałem go jako swojego zastępcę do spraw artystycznych. Mamy za sobą 35 lat przyjaźni i współpracy na różnych płaszczyznach. Zawsze świetnie nam się razem pracowało i nie sądzę, by coś w tej kwestii miało ulec zmianie. Już jesteśmy za starzy, żeby zmieniać swoje przyzwyczajenia i poglądy na kulturę, funkcjonowanie teatru i rozrywki oraz na to, co oznacza dobry gust - przyznaje Wyrobiec.

Skandal w Bagateli, nowy rozdział

W ostatnim czasie o Teatrze Bagatela było głośno ze względu na skandal, który wybuchł jesienią 2019 roku. Pracowniczki teatru zarzuciły ówczesnemu dyrektorowi Henrykowi S. molestowanie i mobbing.

Dyrektor został zatrzymany 7 stycznia rano w swoim domu. Prokuratura postawiła mu zarzuty molestowania pracownic Teatru Bagatela.

Henryk S. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Po przesłuchaniu dyrektor wrócił do domu. Prokurator zdecydował o policyjnym dozorze i poręczeniu majątkowym w wysokości 50 tys. zł. Henrykowi S. grozi do trzech lat więzienia.

Czy po tym skandalu Wyrobiec i Materna wyprowadzą teatr na prostą?

- Chcę, by moja postawa życiowa, sposób zarządzania i komunikacji przekonały do mnie zespół aktorski i wszystkich pracowników teatru. To, co się wydarzyło w teatrze, pozostawiam ocenie kompetentnym instytucjom. Nie chcę się tym zajmować ani do tego wracać, bo moje motto to: "zawsze trzeba iść do przodu i myśleć pozytywnie". Do tego myślenia zespół Bagateli mogę przekonać jedynie swoją pracą, zaangażowaniem i postawą właśnie - przyznaje Andrzej Wyrobiec.

Natalia Grygny
lovekrakow.pl
5 czerwca 2020

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia