Jak potrafi kombinować kobieta

"Prywatna klinika" - reż. S. Szaciłowski - Teatr Polski w Szczecinie

Wiosenno-romansowa atmosfera udzieliła się nawet mnie, gdy w niedzielne popołudnie wybrałam się do Teatru Polskiego w Szczecinie na farsę pt. "Prywatna klinika". Nie do końca wiedziałam, czego mogę się spodziewać, jednak moje przeczucia co do wyśmienitej zabawy i dużej ilości śmiechu jak najbardziej sprawdziły się.

Gdy podniosła się kurtyna, moim oczom ukazała się imitacja mieszkania: sypialni oraz pokoju gościnnego, jak mniemam. Cała dekoracja w kolorze różowym, co już wzbudziło zainteresowanie widzów, no bo cóż takiego może się dziać w różowych pomieszczeniach? 

Naszym oczom ukazała się Olga Adamska w roli pięknej, powabnej Harriet, która jest utrzymanką dwóch mężczyzn: Gordona i Alka. Zarówno jeden, jak i drugi pan prowadzą własne interesy, zarabiają pieniądze, które pozwalają im nie tylko na to, żeby utrzymać rodzinę, ale i na takie luksusy jak wspaniała kochanka i- co się z nią bezpośrednio wiąże- drugi czynsz i inne dodatkowe wydatki na potrzeby utrzymanki. Harriet jest kobietą, która ma pojemne serce i obdarza miłością swoich dwóch ‘opiekunów’, godząc przy tym wizyty obu panów tak, aby ci się nie spotkali. Swoje, wręcz burżujskie, potrzeby finansowe tłumaczy tym, że musi pomagać matce- alkoholiczce. Jednak, co się szybko okazuje, taka postać rodzicielki jest tylko wybrykiem wyobraźni Harriet, gdyż rzeczywista „matka- niealkoholiczka” - mieszka poza granicami kraju. Jednak sprytna kochanka tłumaczy mamusią wszystkie niewygodne fakty ze swego życia (np. brak czasu dla jednego z mężczyzn, gdyż właśnie odwiedził ją drugi, bądź wcześniej wspomniane, finansowe wydatki). Sprytna kobieta wszystko skrupulatnie notuje w swoim notesiku, aby nie popełnić gafy. Harriet wiedzie sobie na pozór spokojne życie, które zaczyna się komplikować, gdy jeden z jej kochanków łamie nogę i postanawia u niej zostać dłużej, niż zwykle. W tym czasie, spragniony miłości, odwiedza ją drugi pan. Jednak wychodzenie z opresji opanowała Harriet do perfekcji. Z pomocą swojej przyjaciółki- Anny- tak kombinuje, żeby żaden z nich nie dowiedział się prawdy.

Jak to się dzieje, że w rezultacie spotykają się nie tylko dwaj kochankowie, ale i ich żony i nikt się niczego nie domyśla? Na dodatek każdy nie jest tym, kim był w rzeczywistości, ponieważ wchodzi w inną rolę, przypisaną mu przez Harriet, lub jej przyjaciółkę, i nie pyta: po co to wszystko? Z góry zakłada, że tak po prostu być musi, dla własnego dobra. Z tego całego zamieszania powstaje tytułowa prywatna klinika… w której Harriet jest matką przełożoną, otrzymującą podziękowania od żony jednego ze swych kochanków za fachową opiekę lekarską nad mężem (cóż za paradoks). Jej przyjaciółka, uwikłana w cały ten nieporządek, zostaje siostrą, która zdradza zainteresowanie jednym z panów, co wzbudza zazdrość Harriet o kochanka. Zaś mąż Anny, który pojawia się niespodziewanie, staje się lekarzem kliniki, dodatkowo kompletnie pijanym.

Aktorzy, trzeba przyznać, grali wspaniale. Potrafili doskonale wcielić się w swoje role, aplikując tym samym widzom dużą dawkę zdrowego humoru oraz rozrywki. Na szczególne wyróżnienie, wg mnie, zasługuje rola samej kokietki- Olgi Adamskiej- która doskonale imituje postać świetnie kombinującej utrzymanki. Na wyróżnienie zasługuje także rola Jacka Piotrowskiego, który wcielał się w pijanego weterynarza, męża przyjaciółki Harriet- Anny.

Czy kobieta, której życie polega tylko na ustalaniu terminów spotkań kochanków i uważaniu, aby ci nigdy się nie dowiedzieli o swoim istnieniu, może być przykładem kobiety XXI wieku? Myślę, że to już każdy powinien ocenić sam, wybierając się do teatru Polskiego w Szczecinie.

Farsa z zasady nie należy do gatunków ambitnych, raczej cechuje ją lekkie, frywolne zabarwienie, ma bawić i śmieszyć. I taka też jest „Prywatna klinika”, którą gorąco polecam wszystkim, zarówno dużym jak i małym, widzom.

Izabela Makaruk
Dziennik Teatralny Szczecin
15 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...