Jak pozbyć się żony... na zawsze

"Histerie miłosne" - reż. Piotr Jędrzejas - Teatr Studio Buffo w Warszawie

W Teatrze Studio Buffo 9 maja zostanie wystawiona po raz 100. sztuka "Histerie miłosne" - wielokrotnie nagradzany hit nowojorskiego Broadwayu. Zgodnie z teatralnym zwyczajem w jubileuszowym spektaklu w Teatrze Studio Buffo pojawią się nowe gagi, które zaskoczą tak samo widzów jak i aktorów.

"Histerie miłosne" to komedia autorstwa Murraya Schisgala scenarzysty filmowowego, który zyskał rozgłos dzięki komedii "Tootsie". "Histerie" napisane na początku lat sześćdziesiątych odniosły brawurowy sukces teatralny na deskach Broadwayu. W Polsce prawdziwym hitem stał się spektakl warszawskiego Teatru Studio z 1993 roku z Joanną Trzepiecińską oraz duetem: Zamachowski - Malajkat w obsadzie.

Tym razem producenci przedstawienia postanowili "odkurzyć" wersję sprzed pół wieku i na nowo przełożyć tekst sztuki. Zadanie to powierzyli Bartoszowi Wierzbięcie, tłumaczowi znanemu dzięki dialogom filmowym (m.in. "Shrek", "Madagaskar") a także przekładom sztuk ("Boeing Boeing" czy "I love you"). Powstała adaptacja bliska współczesnemu polskiemu widzowi.

"Histerie miłosne" łączą w sobie elementy absurdalnego humoru i klasycznej farsy. Czarny humor miesza się tu z grozą a bohaterowie stając na życiowych zakrętach są tym śmieszniejsi im trudniejsze jest ich położenie.

Marian (Szymon Bobrowski) planuje pozbyć się żony (Magdalena Boczarska) ponieważ ma kochankę. Kiedy przypadkiem spotyka na moście dawno niewidzianego szkolnego kumpla (Bartłomiej Topa), wpada na pomysł, którego konsekwencje dają początek lawinie tragiczno-śmiesznych wydarzeń.

Jak pozbyć się żony z pomocą przyjaciela? Jak w sposób ekstremalny wyznać komuś miłość? I jaki wpływ na życie człowieka może mieć mały piesek rasy gryfonik belgijski?

(-)
Materiał Teatru
8 maja 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia