Jak pozbyć się żony za pomocą przyjaciela?

"Histerie miłosne" - reż. Piotr Jędrzejas - Teatr Studio Buffo w Warszawie

"Histerie miłosne" to komedia, która odniosła ogromny sukces na Broadwayu, gdzie w latach 60. ub.w. grana była co wieczór ponad trzy lata. Teraz sztukę Murraya Schisgala, dramaturga i autora m.in. scenariusza do kultowej komedii "Tootsie", możemy oglądać w teatrze Buffo.

Tym razem producenci przedstawienia postanowili odkurzyć wersję sprzed pół wieku i na nowo przełożyć tekst sztuki. Zadanie to powierzyli Bartoszowi Wierzbięcie, tłumaczowi znanemu dzięki dialogom filmowym (m.in. "Shrek", "Madagaskar"), a także przekładom sztuk ("Boeing Boeing" czy "I love you"). Czarny humor miesza się tu z grozą, a bohaterowie, stając na życiowych zakrętach, są tym śmieszniejsi, im trudniejsze jest ich położenie. Marian (Szymon Bobrowski) planuje pozbyć się żony (Magdalena Boczarska), ponieważ ma kochankę. Kiedy przypadkiem spotyka na moście dawno niewidzianego szkolnego kumpla (Bartłomiej Topa), wymyśla coś, czego konsekwencje dają początek lawinie tragiczno--śmiesznych wydarzeń.

Bartłomiej Topa, aktor znany głównie z filmów Wojciecha Smarzowskiego, m.in. z "Wesela", nie ukrywa, że praca przy tym spektaklu jest dla niego przyjemnością. - Tekst tej sztuki doskonale pasuje do rzeczywistości i świetnie się przy tym bawimy - mówi aktor. Jego bohater jest trochę oderwanym od rzeczywistości marzycielem, który ma bardzo duży wpływ na resztę postaci. - To jest spotkanie ludzi na zakręcie, mój bohater, Piotrek, trochę odwraca bieg wydarzeń. Rozumie, że świat nie polega tylko na konsumpcji, ale również na głębszej refleksji. Uważa, że czasami trzeba się zwrócić w stronę magii. Mój kolega, Marian, wykorzystuje mnie, by zainteresować moją osobą swoją żonę i odwrócić uwagę od własnego romansu. Jest narzędziem w jego rękach. Piotr próbuje uświadomić przyjacielowi, jak wiele traci - mówi Bartosz Topa. Charyzmatycznego aktora zobaczymy też na początku przyszłego roku w policyjnym kryminale "7 dni" Wojtka Smarzowskiego, w którym zagra główną rolę.

(-)
Trendy
6 grudnia 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia