Jak się pozbyć dyrektora z pozycją?

Zamieszanie w Teatrze Lalek Arlekin. Wiceprezydent oświadczył, że „był zmuszony", więc odwołał...

„Kto zyskuje na zaoraniu łódzkiej kultury ?"- pyta w oświadczeniu Waldemar Wolański Przejdź do galerii O tym, że w kulturze i sztuce korzenie, dorobek mają wagę i treść, mało kogo trzeba przekonywać. Teatr Lalek Arlekin noszący imię swego założyciela Henryka Ryla to od 26 lat w Łodzi, Polsce i na świecie twórcze starania dr Waldemara Wolańskiego - dyrektora, reżysera, pisarza, animatora życia artystycznego.

Tymczasem oświadczenie wiceprezydenta Krzysztofa Piątkowskiego przynosi wieść, że „był zmuszony" z dniem 5 stycznia 2018 r. odwołać dyrektora. „Do czasu wyłonienia nowego kierownictwa Teatru jego obowiązki przejmie dotychczasowy zastępca dyrektora ds. administracyjnych p. Joanna Ossowska-Struszczyk" (pani ta z końcem grudnia została zwolniona przez Wolańskiego, a będąc na zwolnieniu lekarskim właśnie wyzdrowiała).

O co chodzi w tym wszystkim? W oświadczeniu padają oskarżenia finansowe, że „Dyrektor nie dokonał opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, zarówno w zakresie składek przypadających od pracodawcy jak i pracowników oraz zaliczek na podatek za okres październik i listopad 2017 r. Ponadto na koncie instytucji wykazano brak pełnego pełnego zabezpieczenia środków na wynagrodzenia". Dyrektor informuje, że do połowy listopada wszystkie należności były regulowane terminowo, a o niemożności zapłacenia składek listopadowych poinformował ZUS i Urząd Skarbowy uzyskujc od nich zgodę na przedłużenie terminu płatności. I dodaje, że ta sytuacja dotyczył wielu instytucji włącznie z Urzędem Miasta Łodzi.

Prezydenckie oświadczenie umocnione zostało argumentem, że budżet teatru był zasilany („w 2015 kwotą 599.768 zł, a w 2016 - 400.000 zł. W 2017 roku dotacja podmiotowa Teatru została zwiększona o kolejne 400 tysięcy."). Wolański dodaje do tego, że budżet „Arlekina" to 2,5 mln zł w 2015 i 2016, a w roku minionym zwiększony był o wspomniane 400 tys. (np. Białystok ma ponad 6 mln zł, Kraków -prawie 7) a po przebudowie zupełne zmieniły się koszty utrzymania teatru. Historia licznych kontroli, szukanie haków, „przekrętów" w przetargach to osobna część tej opowieści...

Obserwatorzy zdarzeń twierdzą, że to wszystko przez konkurs na dyrektora „Arlekina". Chcąc zachować funkcję Wolański musiał do niego przystąpić. Konkurował z trzema realizatorkami: Justyną Celedą, Dorotą Bielską, Karoliną Maciaszek. Z 9 głosów dostał 7... Różne są sposoby dokonywania kadrowych zmian. Coraz mniej z nich dziwi. A jednak...

(-)
E-teatr
8 stycznia 2018

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia