Jak Tosia ocaliła Feniksa Feliksa

"Feniks powraca do domu" - reż. Jerzy Moszkowicz - Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego Poznań

Spektakl w reżyserii Jerzego Moszkowicza urzeka prostotą. To nieco sentymentalna, mądra opowieść, wpisana w szereg zabawnych zdarzeń Kotka Tosia z miasteczka na rosyjskiej prowincji marzy o sławie piosenkarki.

Okoliczne psiaki kpią z niej. Nie wiedzą, co znaczy siła woli. Tak zaczyna się historia, którą Jarosława Pulinowicz zatytułowała "Feniks powraca do domu".

Co może połączyć prowincjonalną kotkę (Oksana Hamerska) z antycznym Feniksem Feliksem (Radosław Elis), ptakiem nieśmiertelnym? Spotkali się przypadkiem. Ona szara, niezbyt utalentowana. On wielki i wspaniały, ale zmęczony życiem. Feniks Feliks postanawia pomóc Tosi, a przy okazji zerwać jej z oczu "różowe okulary", pokazać, że świat nie jest ani łaskawy, ani taki kolorowy... Delikatnie daje do zrozumienia, że Tosia ma tyle talentu, ile miś z innej bajki "rozumu". A jednak, Tosia się nie poddaje, pokonuje kolejne przeszkody czy to w Operze Paryskiej (genialna scena) czy kiedy spotyka Eltona Johna i wchodzi w świat celebrytów...

Oksana Hamerska cieniuje postać Tosi delikatną kreską. Kiedy trzeba, ta kreska staje się grubsza, bardziej wyrazista. Od pierwszej sceny daje się lubić. Przeciwieństwem jest wyniosły Radosław Elis. Chwilami bardzo sztywny. A wszystko po to, by w finale pokazać, że każdy może coś dać drugiemu, może go zmienić. Tosia przywraca Feliksowi sens życia, on uświadamia jej, że blichtr tego świata nie jest wiele wart.

Ta nieco sentymentalna, ale mądra opowieść wpisana jest w szereg zabawnych zdarzeń, których współudziałowcami są moskiewskie pieski, papugi Lorka i Marquez, Feniksa Matylda i orzeł Wiktor, w których wcieli się brawurowo Agnieszka Różańska i Sebastian Grek.

Spektakl w reżyserii Jerzego Moszkowicza urzeka prostotą. Sprzyja jej muzyka Zbigniewa Kozuba, dyskretna scenografia Jakuba Psuji i dowcipne kostiumu Angeliny Janas-Jankowskiej.

Następne spektakle:

12 - 13 marca, godzina 10

16 marca, godzina 13

17 marca, godzina 10

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
5 marca 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia