Jak tu zmienić nazwisko mistrzyni?

Festiwalu solistów lalkarzy w łódzkim Teatrze Lalek Arlekin

To, czego nie widać z widowni festiwalu solistów lalkarzy w łódzkim Teatrze Lalek Arlekin, to ciągły ruch ekip technicznych. Dziennie w teatrze grane są cztery do pięciu spektakli na dwóch scenach. Międzynarodowa wieża babel stwarza także humorystyczno-groteskowe sytuacje językowe.

Włoska artystka, która wczoraj wieczorem prezentowała lalkowy spektakl kabaretowy, nazywa się Laura Kibel. 

- Ona już wie, co jej nazwisko oznacza w języku polskim, ale ma bardzo duże poczucie humoru - uśmiecha się Waldemar Wolanski, dyrektor Arlekina i festiwalu. - Zastanawialiśmy się nawet, czy nie nadać jej jakiegoś pseudonimu, bo pokazy mistrzowskie z takim nazwiskiem... Ale pod nim jest znana w świecie. Myślę, że swoją sztuką artystka zamknie twarz oszczercom. 

Podczas festiwalu ekipy techniczne pracują 24 godziny na dobę. 

- Czasami trzeba podnieść poziom podłogi scenicznej nawet o pół metra do góry. Samochód z podnośnikiem kursuje między siedzibą teatru a siedzibą zespołu Harnam. W sobotę było zamieszanie, bo my otwieraliśmy festiwal i oni mieli występ. Samochód ze sprzętem krążył tam i z powrotem, ale wszystko jak dotąd idzie bezbłędnie. Każdy pilnuje swojej działki. 

Festiwalowi goście z kraju i zagranicy w wolnym czasie najchętniej wybierają się do niemalże sąsiadującej z teatrem Manufaktury. 

Sporo czasu spędzają także w teatralnej kawiarni, prowadzonej przez Zofię Miller. Pani Zosia, mimo że przeszła na emeryturę, nie wyobrażała sobie, że mogło by jej zabraknąć podczas festiwalu, skoro była obecna przy wszystkich edycjach i zgromadziła podpisy wszystkich występujących artystów. Nazywana Czerwonym Kapturkiem, od przebrania, w którym z koszyczkiem z jedzeniem i butelką zapraszała gości do bufetu, jest już samoistną legendą Arlekina i festiwalu. 

- Na festiwalu teatralnym w Belgii spotkałem artystów z Argentyny, którzy mimo że w Łodzi jeszcze nie byli, prosili, aby pozdrowić Zosię Czerwonego Kapturka z Arlekina - opowiada dyrektor Wolański.

Anna Pawłowska
Polska Dziennik Łodzki
21 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...