Jak tworzy się spektakl baletowy?

„Sen nocy letniej" - Giorgio Madia - Opera Krakowska

INSPIRACJE - Giorgio Madia i Marcin Nałęcz-Niesiołowski opowiedzą o przygotowaniach do premiery „Snu nocy letniej". Jak tworzy się spektakl baletowy? Jak ruch wchodzi w relacje z muzyką? Co inspiruje jego twórców? Na te i wiele innych pytań będą odpowiadali podczas spotkania z cyklu „INSPIRACJE" choreograf Giorgio Madia i dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski – realizatorzy „Snu nocy letniej" Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego – pierwszej premiery sezonu 2019/2020 w Operze Krakowskiej.

Cykl „INSPIRACJE" służy odkrywaniu tajników operowej „kuchni". Spotkania z twórcami spektakli poszerzają perspektywę odbioru, sprawiają, że widz głębiej wnika w prezentowane dzieło i last but not least zaostrzają apetyt przed premierą.

W spotkaniu poprzedzającym premierę „Snu nocy letniej" weźmie udział Giorgio Madia, niegdyś solista sławnego Baletu XX Wieku Maurice'a Bejarta, a od 1995 roku reżyser i choreograf baletowy o imponującym dorobku. Na krakowskiej scenie realizował gorąco przyjętą balet-operę „Orfeusz i Eurydyka" Ch. W. Glucka (2013 r.) oraz spektakl „Kopciuszek" do muzyki Gioacchina Rossiniego (2010 r.).

Towarzyszyć mu będzie jeden z najważniejszych dyrygentów operowych i filharmonicznych w Polsce, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, mający na swoim koncie dziesięć albumów płytowych, występy z takimi zespołami, jak Orkiestra Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Spotkanie odbędzie się 21 października o godzinie 18:30 na Sali Kameralnej Opery Krakowskiej. Poprowadzi je red. Łukasz Gazur, kierownik działu kultury w „Dzienniku Polskim" i „Gazecie Krakowskiej". Pośród uczestników zostaną rozlosowane wejściówki na próbę generalną do „Snu nocy letniej".

Bezpłatne wejściówki na „INSPIRACJE" do odbioru w Kasie Opery.

Mateusz Ciupka
Materiał Opery Krakowskiej
17 października 2019
Portrety
Giorgio Madia

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia