Jak zabawę zastępuje zbrodnia

"Nasza klasa" - reż: Ondrej Spišák - Teatr na Woli

Teatr na Woli zaprasza 16 października na premierę spektaklu "Nasza klasa" w reżyserii Ondreja Spišáka.

Niezwykła historia uczniów z jednej klasy. Uczyli się z jednego elementarza, śpiewali te same piosenki, mieli podobne marzenia – zostać strażakiem, lekarzem, żołnierzem, gwiazdą filmową. Kiedy w ich życie wkracza ideologia, stają przeciwko sobie. „Nasza klasa” jest opowieścią o tym, jak łatwo przyjaźń zmienia się w nienawiść, a zabawę zastępuje zbrodnia.

„Nasza klasa” miała prapremierę w The National Theatre w Londynie, gdzie spektakl wyreżyserował Bijan Sheibani. W Polsce „Naszą klasę” wyreżyseruje Słowak Ondrej Spišák, Scenografię przygotuje jego rodak František Liptak, kostiumy Jan Kozikowski, a choreografię Anna Iberszer.

W spektaklu wystąpią: Magdalena Czerwińska, Izabela Dąbrowska, Mariusz Drężek, Monika Fronczek, Anna Gryszkówna, Dorota Landowska, Leszek Lichota, Damian Łukawski, Robert T. Majewski, Paweł Pabisiak, Przemysław Sadowski, Marcin Sztabiński i Karol Wróblewski.

W „Naszej klasie” nie zajmuję się wydarzeniami historycznymi, chociaż czerpię z rozmaitych źródeł sądowych, dziennikarskich czy naukowych. Raczej próbuję zadać pytanie: Dlaczego to, co się wydarzyło w lecie 1941 roku, nie tylko w Jedwabnem czy Radziłowie, lecz także w rozmaitych wariantach w dziesiątkach miasteczek polskich, tak mnie tak dręczy? I swoim napięciem na ten temat chcę się podzielić z widzem. Próbuję dociec mechanizmu tragedii dotykającego ludzi, którzy w pewnym miejscu i czasie znaleźli się w szczególnym splocie, jak pisze Leonard Neuger, rozmaitych relacji społecznych i psychologicznych, historii, ideologii i religii. I próbuję pytać o ludzką kondycję w tym splocie, który doprowadził do zbrodni, zemsty i cierpienia. /Tadeusz Słobodzianek/

„Nasza klasa” nie próbuje nikogo pouczać, to opowiadanie historii, która ma prowokować pytania. Dramat, nawiązując do wydarzeń we wschodniej Polsce, jest równocześnie historią uniwersalną,  zrozumiałą  wszędzie tam, gdzie pojawiają się głębokie konflikty etniczne, a prywatne życie musi ustąpić wielkiej polityce. /Ondrej Spišák/

Bilety:
Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
Tel. (BOW) 22 632 24 78
bilety@teatrnawoli.pl
www.teatrnawoli.pl

oprac. m.w.
Materiały Teatru
18 września 2010

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia