Jakie jest zadanie kultury?

Teatr Gdynia Główna - projekt Agora Kultura

Zapraszamy 21 grudnia o godz. 18.00 na czwarte spotkanie dyskusyjne w ramach projektu: AGORA KULTURA

Agora Kultura to przestrzeń dialogu pomiędzy publicznością a jej twórcami i organizatorami gdyńskiej kultury. Podczas comiesięcznych poniedziałkowych spotkań w Teatrze Gdynia Główna, możemy dyskutować, wyrażać swoje opinie, komentować, zadawać pytania. Rozmawiać o jakości, o odbiorcy, o procesie twórczym, o kreowaniu repertuaru i partycypacji odbiorców w tym procesie. Pretekstem do wymiany poglądów będą najnowsze propozycje gdyńskich artystów.

Jakie jest zadanie kultury? Kim jest jej odbiorca? Czy oczekiwania widza i twórcy mają szansę się spotkać? Czy kultura jest dla nas?

Zapraszamy:
21 grudnia (poniedziałek) godz. 18, Dzieci śmieci. Czy sztuka dla dzieci jest gorsza?
Zabawiać czy rozwijać? Jak kształtować i pobudzać dziecięcego odbiorcę, by dojrzewał w kulturze?

Grudniowe spotkanie jest ostatnim w cyklu Agora Kultura - tym razem pod szyldem "Dzieci śmieci. Czy sztuka dla dzieci jest gorsza?" Przemysław Rydzewski wraz z Lubą Zarembińską, Pawłem Sitkiewiczem i Sylwią Kornaczewicz porozmawiają o ofercie kulturalnej skierowanej do dzieci.

Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób mądrze wprowadzić dzieci w obieg kultury. Jak sprawić, by oferta dla najmłodszych była zarówno atrakcyjna jak i wartościowa oraz czy w ogóle istnieje sprawdzony przepis na tego typu działania.

Zaproszeni goście:
Luba Zarembińska - Reżyserka, aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie studiowała na Wydziale Reżyserii Teatru Lalek. Prowadzi Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno -Teatralne Stacja Szamocin - ośrodek i teatr. Jej teatralna, ale również edukacyjna i społeczna działalność, znane i cenione są nie tylko w Wielkopolsce, ale w całym kraju i za granicą.

Paweł Sitkiewicz – filmoznawca, profesor UG. Naukowo zajmuje się historią filmu animowanego oraz kinem XX-lecia międzywojennego w Polsce i na świecie. Współautor dwóch książek dla dzieci "Gdańsk na opak" (il. Bohdan Butenko) oraz "W Gdańsku straszy" (il. Józef Wilkoń).

Sylwia Kornaczewicz z Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Współorganizowała liczne wydarzenia kierowane do dzieci w EXPERYMENCIE. Pasjonuje się szczególnie warsztatami rodzinnymi z różnych dziedzin nauki, wymagającymi pełnego zaangażowania, zarówno ze strony uczestników, jak i prowadzących.

Spotkanie będzie moderowane przez Przemysława Rydzewskiego – animatora kultury współpracującego z Kwartalnikiem Artystycznym Bliza, współorganizatora Nagrody Literackiej Gdynia i festiwalu Miasto Słowa.

Wstęp bezpłatny!

Agora Kultura to pilotażowy projekt Teatru Gdynia Główna polegający na stworzeniu przestrzeni dialogu pomiędzy publicznością i odbiorcami gdyńskiej kultury a jej twórcami i organizatorami, w którym obie grupy będą uczestniczyć na zasadzie równości i poszanowania swoich opinii. Regularne, comiesięczne poniedziałkowe spotkania w Teatrze Gdynia Główna, moderowane, przez dziennikarzy związanych z kulturą będą okazją do rozmów na najgorętsze tematy związane z nowymi propozycjami gdyńskich artystów, ale przede wszystkim będzie to okazja do wypowiedzi i wysłuchania tych, którzy bardzo często nie mają możliwości wyrażenia głośno swojej opinii – czyli widzów i odbiorców kultury.

Dyskusje, którego punktem wyjścia będzie propozycja artystyczna (impreza, festiwal, gdyńska premiera teatralna, kinowa, koncert, płyta, wystawa, projekt) mają na celu nawiązanie stałego dialogu pomiędzy odbiorcami a środowiskiem kulturalnym Gdyni, podczas którego twórcy będą mieli okazję poznać opinie swojej publiczności, jej potrzeby i punkt widzenia, a widzowie przekonać się o powodach, dla których wybrane propozycje artystyczne są prezentowane w danej formie lub z jakiego powodu są wystawiane. Spotkania te mają szansę stać się płaszczyzną wymiany myśli, doświadczeń i opinii, kształtując wiedzę o kulturze odbiorców i pogłębiając proces partycypacji publiczności we współkreowaniu oferty kulturalnej Gdyni.

(-)
Materiał Teatru
18 grudnia 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia