Jakie są naprawdę?

"Aktorki. Odkrycia" - aut. Łukasz Maciejewski - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Aktorki - piękne i utalentowane kobiety, gwiazdy które olśniewając na czerwonych dywanach i fascynują publiczność. Jakie są naprawdę? Rąbka tajemnicy uchyla Łukasz Maciejewski.

Łukasz Maciejewski jest dziennikarzem oraz krytkiem filmowym i teatralnym. Wiele postaci ze środowiska filmowo-teatralnego miał okazję poznać osobiście i zawrzeć z nimi przyjaźnie. Owocem tych znajomości są takie książki, jak: „Wszystko jest lekko dziwne", wywiad-rzeka z Jerzym Radziwiłłowieczem i „Flirtując z życiem", czyli rozmowy z Danutą Stenką. Tym razem autor pochyla się nad aż osiemnastoma życiorysami znanych Polek i... ciągnie je za język!

Osiemnaście znanych aktorek
Maciejewski zaprosił do rozmowy osiemnaście polskich aktorek, a wśród nich m.in.: Grażynę Błęcką-Kolską, Renatę Dancewicz, Karolinę Gruszkę, Małgorzatę Kożuchowską, Agatę Kuleszę, Izabelę Kunę i Kingę Preis. Każdej z artystek został poświęcony jeden rozdział, z którego dowiesz się, jak zaczynała swoją karierę w zawodzie i co w ogóle sądzi na temat trudnej profesji aktorki.

Rozmowy Maciejewskiego to wręcz intrygujące mini-biografie, które szczególnie zaciekawią fanów teatru i filmu, ale nie tylko. Dziennikarz i krytyk pieczołowicie przygotował się do swoich spotkań z rozmówczyniami, czego efektem są ciekawostki związane z ich dorobkiem artystycznym oraz przytoczone wypowiedzi z wcześniejszych etapów kariery.

Osiemnaście wyjątkowych kobiet
Jednak „Aktorki. Odkrycia" to nie tylko książka o kobietach, których życie kręci się wokół kolejnych ról, ale też o ich prywatnych losach. Aktorki zwierzają się Maciejewskiemu ze swoich sukcesów, porażek, radości i smutków, a także przywołują z pamięci wydarzenia, które odmieniły ich życie. Niektóre historie są bardzo smutne (jak na przykład śmierć jedynej córki Grażyny Błęckiej-Kolskiej), a inne zdumiewające i zabawne (wiesz, że Renata Dancewicz pracowała kiedyś jako listonoszka?!).

Książka Maciejewskiego daleka jest od tabloidowo-plotkarskiej narracji. Dziennikarz i krytyk nie ukrywa, że zna prywatnie i lubi część bohaterek, ale jego wywiady są bardzo rzetelne i profesjonalne - mimo poruszania trudnych wątków z życia prywatnego.

„Aktorki. Odkrycia" to książka, którą czyta się bardzo lekko - jest świetnie napisana, a do tego idealnie balansuje dawkę wiedzy ze szczyptą humoru i nostalgicznych wspomnień. Najnowsza praca Maciejewskiego na pewno przypadnie do gustu fanom filmu, teatru i aktorek, które zaprosił do współpracy nad tą publikacją.

Joanna Weremijewicz

(-)
Materiał Wydawnictwa
20 września 2018
Książki
Aktorki. Odkrycia

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia