Jan Stanienda - skrzypek

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Skrzypek i kameralista, urodzony 22 stycznia 1953 w Bytomiu. Studiował grę na skrzypcach pod kierunkiem Krzysztofa Jakowicza w Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 1975 był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka, a od 1977 jej koncertmistrzem i solistą. W 1976 został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui.

Grał z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. z Sir Yehudi Menuhinem, Mauricem Andre, Michalą Petri, Wandą Wiłkomirską, Krzysztofem Jakowiczem, Janoszem Starkerem, Barbarą Hendricks, Morisem Bourge, Lidią Grzanką-Urbaniak, Krzysztofem Jabłońskim, Andriejem Gridczukiem, Grzegorzem Nowakiem, Tadeuszem Wojciechowskim, Guyem Touvronem.

Występował we wszystkich krajach europejskich i poza Europą, w takich salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie (na festiwalu BBC Henry Wood Promenade Concerts), Santa Cecilia w Watykanie. W latach 1991-92, jako "Premier violon solo", prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Z orkiestrą tą wystąpil 1 stycznia 1992 na Koncercie na rzecz Pokoju w Dubrowniku z udziałem Barbary Hendricks.

Jan Stanienda w latach 1993-95 pełnił funkcję kierownika artystycznego Orkiestry Kameralnej "Leopoldinum". W 1996 powstała, założona przez byłych członków Orkiestry "Leopoldinum", Wrocławska Orkiestra Kameralna "Wratislavia", której został dyrektorem artystycznym. Zespół tworzą wybrani muzycy, laureaci konkursów, koncertujący również jako soliści. Muzycy ci występowali m.in. z Grzegorzem Nowakiem, Krystianem Zimermanem, Jamesem Galwayem, Pawłem Przytockim, Sharon Kam. Stanowili trzon grupy smyczkowej Menuhin Festival Orchestra, z którą odbyli tournée koncertowe w Japonii (Suntory Hall w Tokio, Salamanca Hall w Gifu, The Symphony Hall w Osace) i w Niemczech (Beethovenhalle w Bonn, Philharmonie Gastei w Monachium). Zespół występuje w klasycznym składzie orkiestry mozartowskiej i jest powiększany w zależności od repertuaru. Wykonuje muzykę od barokowej po współczesną. Dokonał wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich, wielu nagrań radiowych oraz telewizyjnych.

Jan Stanienda jest również pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej "Wieczory w Arsenale" odbywającego się we Wrocławiu corocznie od 1997.

(-)
Materiały OiFP
13 grudnia 2011

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia