Janda gościnnie w poznańskim Teatrze Wielkim

Jak "Weekend z R." to tylko w styczniowy poniedziałek

Krystyna Janda ma szczęście. Wzięty angielski dramaturg Robin Hawdon napisał specjalnie dla niej farsę zatytułowaną "Weekend z R.". Spektakl będzie można obejrzeć w Poznaniu 28 stycznia o godz. 17.30 i 20.15 w Teatrze Wielkim.

Clarice postanawia wykorzystać służbowy wyjazd swego męża Rogera i zaprasza na weekend Rodneya, wziętego architekta wnętrz, oraz Roberta, swojego włoskiego kochanka. Rodney ma urządzić na nowo jej dom, czemu raczej nie sprzyjałby nadzór niechętnego zmianom gospodarza, zaś Robert Cóż, w jego wypadku obecność małżonka byłaby jeszcze bardziej niepożądana. Sęk w tym, że interesy Rogera to również jedynie przykrywka dla schadzki, którą zaplanował z najlepszą przyjaciółką Clarice, Daisie.I wszystko byłoby dobrze, gdyby Clarice nie usłyszała przypadkiem strzępu rozmowy telefonicznej Daisie z Rogerem i nie wymogła na przyjaciółce wizyty, nieświadomie zmuszając męża do odwołania wyjazdu Precyzyjny plan rozpada się niczym domek z kart, co wywołuje istną lawinę nieporozumień i komplikacji.

Ale o tym, jak się zakończy, nie zdradzę, by nie psuć zabawy.

W przedstawieniu u boku Krystyny Jandy występują: Katarzyna Gniewkowska, Piotr Borowski, Cezary Żak, Piotr Machalica, Rafał Mohr.

Po premierze, która odbyła się dwa lata temu w Och-Teatrze w Warszawie, recenzentka napisała: "I chociaż jego (Hawdona - dop. S.D.) najnowszy tekst może się wydawać szablonowy albo zbanalizowany, aktorzy w Och-Teatrze wynoszą go do rangi najlepszego w guście i rzemieślniczym wykonaniu farsowego przedstawienia. Tworząc karykatury swoich postaci, znakomicie się bawią. Sztuka Hawdona zawrotnym tempem wymusza zespołowość gry, która działa tu bez zarzutów. Krystyna Janda jest królową sceny. Jej gra nakręca zależności między wszystkimi postaciami. Ubrana w kwiecistą suknię biega i mówi z prędkością karabinu. Jej Clarice jest roztrzepana, ale do końca wierzy, że nad wszystkim panuje, wyznaczając dla pojawiających się bohaterów kolejne role".

"Weekend z R." będzie można obejrzeć w Poznaniu 28 stycznia o godzinie 17.30 i 20.15 w Teatrze Wielkim. Bilety można kupić w kasie Teatru Wielkiego w Poznaniu lub na portalu www.bilety24.pl.

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski online
27 grudnia 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia