Janusz Bielecki

kompozytor, pianista, twórca oryginalnych przedsięwzięć artystycznych

Janusz Bielecki to twórca muzyki solowej, kameralnej i symfonicznej, którego dzieła znajdują się w repertuarze renomowanych artystów i w programach prestiżowych sal koncertowych w Polsce i za granicą.

Na scenie muzycznej pojawił się w 2007 roku, debiutując albumem ze zbiorem utworów fortepianowych Rozterka, na którym wystąpił zarówno w roli kompozytora, wykonawcy, jak i aranżera.

W maju 2008 roku rozpoczął współpracę z polskim pianistą i aranżerem Ireneuszem Boczkiem. Pierwszym wspólnym projektem były wydane jeszcze w tym samym roku dwie płyty. Album Żądze zawiera dziesięć kompozycji Janusza Bieleckiego na fortepian i kwintet smyczkowy. Druga płyta, z suitą na fortepian i orkiestrę symfoniczną pod tym samym tytułem, zapoczątkowała współpracę z Michałem Nesterowiczem oraz  Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Jesienią 2009 roku powstała kolejna kompozycja Lustra, która połączyła muzykę klasyczną i jazz w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego. W projekcie wzięli udział również inni czołowi polscy jazzmani – Henryk Miśkiewicz, Robert Majewski, Czesław Bartkowski oraz Adam Cegielski. W czerwcu 2010 roku w Sali Koncertowej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbyła się premiera Zegarów - symfonicznej refleksji nad upływającym czasem. W 2011 roku w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Studio Koncertowym S1 Polskiego Radia w Warszawie premierowo wykonana została kompozycja Sekrety na orkiestrę symfoniczną.

Kompozytor, w ciągu zaledwie kilku lat, znalazł się w czołówce polskich artystów-promotorów i mecenasów działających na styku kultury i biznesu. Promuje i wspiera młodych, utalentowanych twórców, inicjuje wiele oryginalnych artystycznych projektów, koncertów oraz festiwali. W 2009 roku kompozytor powołał Fundację Bielecki Art.

Magdalena Kleban
Materiały OiFP
12 grudnia 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia