Janusz Bielecki

kompozytor, pianista, twórca oryginalnych przedsięwzięć artystycznych

Janusz Bielecki to twórca muzyki solowej, kameralnej i symfonicznej, którego dzieła znajdują się w repertuarze renomowanych artystów i w programach prestiżowych sal koncertowych w Polsce i za granicą.

Na scenie muzycznej pojawił się w 2007 roku, debiutując albumem ze zbiorem utworów fortepianowych Rozterka, na którym wystąpił zarówno w roli kompozytora, wykonawcy, jak i aranżera.

W maju 2008 roku rozpoczął współpracę z polskim pianistą i aranżerem Ireneuszem Boczkiem. Pierwszym wspólnym projektem były wydane jeszcze w tym samym roku dwie płyty. Album Żądze zawiera dziesięć kompozycji Janusza Bieleckiego na fortepian i kwintet smyczkowy. Druga płyta, z suitą na fortepian i orkiestrę symfoniczną pod tym samym tytułem, zapoczątkowała współpracę z Michałem Nesterowiczem oraz  Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Jesienią 2009 roku powstała kolejna kompozycja Lustra, która połączyła muzykę klasyczną i jazz w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego. W projekcie wzięli udział również inni czołowi polscy jazzmani – Henryk Miśkiewicz, Robert Majewski, Czesław Bartkowski oraz Adam Cegielski. W czerwcu 2010 roku w Sali Koncertowej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbyła się premiera Zegarów - symfonicznej refleksji nad upływającym czasem. W 2011 roku w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Studio Koncertowym S1 Polskiego Radia w Warszawie premierowo wykonana została kompozycja Sekrety na orkiestrę symfoniczną.

Kompozytor, w ciągu zaledwie kilku lat, znalazł się w czołówce polskich artystów-promotorów i mecenasów działających na styku kultury i biznesu. Promuje i wspiera młodych, utalentowanych twórców, inicjuje wiele oryginalnych artystycznych projektów, koncertów oraz festiwali. W 2009 roku kompozytor powołał Fundację Bielecki Art.

Magdalena Kleban
Materiały OiFP
12 grudnia 2012

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...