Jarry w Bytomiu

"Ubu Król" - reż. Jan Klata - Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

W niedzielę, 5 lipca o godz. 17 BECEK zaprasza na spektakl "Król Ubu" Narodowego Starego Teatru z Krakowa. Spektakl został włączony w tegoroczny program Dni Bytomia. Wstęp wolny, obowiązują wejściówki, które można odebrać w kasie BECEKU

Prezentacja odbędzie się w namiocie na Polanie w pobliżu Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Bytomiu.

Napisana przez 16-letniego Alfreda Jarry'ego u schyłku XIX w. sztuka wywołała wielki skandal. Widzów irytował tupet licealisty bezczelnie przerabiającego schematy narracyjne klasycznych dzieł, od antyku po Szekspira. Oburzenie wywoływało często padające słowo merdre (przekładane na polski jako "grówno"). Polaków zaś porażał obraz marzącego o powrocie na mapę świata kraju jako sodomy i gomory z obleśnym satrapą u władzy.

Z czasem w sztuce Jarry'ego zaczęto dostrzegać groteskowy portret uniwersalnych mechanizmów władzy. Doczekała się wielu wystawień, Krzysztof Penderecki jest twórcą opery "Ubu Rex" (z librettem autorstwa Jerzego Jarockiego), Piotr Szulkin - filmu "Ubu król". Sam król Ubu bywał zarówno uosobieniem ponadczasowego satrapy, jak i zakamuflowanym portretem rzeczywistych polityków. Reżyser Jan Klata w tekście Jarre'go i opisanym przez niego na pozór groteskowym, abstrakcyjnym i zwulgaryzowanym mechanizmie działań politycznych zobaczył odbicie naszej rzeczywistości. Autorem muzyki do spektaklu jest James Leyland Kirby - stały gość krakowskiego festiwalu Unsound.

Spektakl został zrealizowany w kooprodukcji z Festiwalem UNSOUND.

Prezentacja spektaklu "Król Ubu" organizowana jest w ramach projektu UBU TOUR finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt UBU TOUR to program Narodowego Starego Teatru w Krakowie, który w roku jubileuszu 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce postanowił wzorem teatrów wędrujących ruszyć ze swojej siedziby ze spektaklem "Król Ubu" i zagrać go bezpłatnie w namiocie poza Krakowem.

.

(-)
Materiał Teatru
4 lipca 2015

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia