Jasności anielskie w Grotesce

czyli Anna Szałapak

Swe piękne piosenki - z muzyką głównie Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, do tekstów m.in. Agnieszki Osieckiej i Ewy Lipskiej - śpiewała w niedzielny wieczór na scenie Teatru Groteska Anna Szałapak, będąca kolejnym gościem cyklu "Ludzie estrady".

Zaczęła od "Zaklinanie, czarowanie", zakończyła songami ze "Sztukmistrza z Lublina" oraz bisami; znalazł się wśród nich wiersz Czesława Miłosza "Jasności promieniste", który - jak na Białego Anioła przystało - oprawiła muzyką sama artystka. 

W rozmowie, jaką prowadziliśmy - ja w roli bawiącej w Nowym Jorku Niny Repetowskiej - przewinęła się oczywiście Piwnica pod Baranami (do której Anna Szałapak przyszła 30 lat temu) i tak ważni dlań Piotr Skrzynecki, Agnieszka Osiecka oraz stały admirator piwnicznej wówczas artystki red. Jerzy Turowicz (- Mam szczęście w życiu do wspaniałych ludzi, do miłych spotkań...). Od tamtego czasu krakowska artystka poweselała, zmieniając wpisany w niegdysiejsze realia repertuar patetyczno-patriotyczny na o wiele pogodniejsze piosenki zawarte na płycie "Serca na rowerach", napisanej przez Ewę Lipską. Teraz obie panie myślą o kolejnej, poświęconej kotom - wieść o tym publiczność przyjęła brawami - bo pośród wielu pasji i miłości Anny Szałapak są Mamin oraz Gucio, piękne koty, wielce niekontente, ilekroć ich pani pakuje sakwojaż przed kolejną artystyczną podrożą. (- Jeśli nieopatrznie przy nich pakuję walizkę, za chwilę mam ją rozpakowaną...). 

To był czarowny wieczór, zwieńczony owacją na stojąco. 

15 grudnia gościem - już Niny Repetowskiej - będzie, z własnym zespołem, Anna Treter, wokalistka Grupy Pod Budą, od kilku lat występująca i jako solistka. Bilety - jak zawsze po 25 i 30 zł - u organizatora, czyli w ŚOK, tel. 422 19 55 w. 24 oraz w PIM (ul. św. Jana 2).

Wacław Krupiński
Dziennik Polski
19 listopada 2009

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...