Jazzowe oblicze Warszawy Singera

Co nas czeka w w tym roku?

Warszawskie pożegnanie wakacji już po raz szesnasty będzie kojarzone z Festiwalem Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Od wielu lat rozwija się dynamicznie jazzowy kierunek Festiwalu, dzięki któremu ostatnie dni sierpnia w Stolicy obfitują w koncerty, sesje muzyczne i improwizacje.

Jest tu wszystko. Występują muzycy wyczekiwani i dopiero co odkrywani, polscy i zagraniczni, tradycyjni i przełamujący wszelkie tabu. Na festiwalowych scenach spotkać można zarówno zżyte twórczo grupy, jak i uznane osobowości muzyczne, które pierwszy raz spotykają się ze sobą i zaskakują wspólną artystyczną improwizacją. Jazzowa Warszawa Singera to coś dla tych, którzy szukają w muzyce doznań, zaskoczenia i inspiracji.

Kuba Stankiewicz Quartet zaprezentuje aranżacje muzyki Romana Statkowskiego, wybitnego polskiego kompozytora z przełomu XIX i XX w. Jest to kolejny, konsekwentny etap eksploracji muzycznych Jakuba Stankowskiego. Wcześniejsze albumy grupy nawiązywały do twórczości czołowych polskich kompozytorów muzyki filmowej – Victora Younga, Bronisława Kapera i Henryka Warsa. Kompozycje Romana Statkowskiego kształtowały tych twórców. Dodatkowym atutem koncertu „The music of Roman Statkowski" będzie niekonwencjonalna scena - odbędzie się on w Synagodze Nożyków.

Na niezwykłe połączenie jazzu i baroku zaprasza duet Reut Rivka Shabi i Izabella Effenberg. Pierwsza z artystek pochodzi z Jerozolimy, jest sopranistką od niedawna współpracującą z Izraelską Operą Narodową w Tel Awiwie, koncertującą i nagrywającą w różnych częściach świata. Izebella Effenberg jest z kolei polską wibrafinistką jazzową, na stałe mieszkającą i tworzącą w Norymberdze. Od 2014 roku organizuje w tym mieście festiwal „Vibraphonissimo". Jest laureatką wielu znaczących nagród i beneficjentką nagród oraz stypendiów. Koncert „Vibrafon meets Vocal" będzie nie tylko interesującą propozycją dla wielbicieli jazzu, ale także dla miłośników muzyki klasycznej.
W zupełnie inne rejony - w podróż śródziemnomorską, od portów Sycylii do wybrzeży Afryki Północnej i do mitycznego Stambułu zaprowadzi słuchaczy włoska grupa Erodoto Project. To zespół, którego repertuar wypełniają zarówno oryginalne, jak i reinterpretowane tradycyjne utwory śródziemnomorskie, takie jak np. „Amara terra mia" Domenico Modugno czy „Ti nni vai" Rosa Balistreriego. Koncert „Gods of Sicilia" to magiczna podróż, z silnymi odniesieniami do atmosfery, kolorytu i melodyki Włoch oraz bogactwa kulturowego regionu śródziemnomorskiego.

Ducha jidysz będzie można z kolei poczuć na koncertach Christiana Dawida, znanego klarnecisty, kompozytora i aranżera. Muzyk z Berlina jest znany festiwalowej publiczności, gdyż do jego projektów należą m. in ukraińska orkiestra dęta Konsonans Retro i Trio Yas, które były już prezentowane na Festiwalu Warszawa Singera. W tegorocznym Festiwalu Christian Dawid wystąpi trzykrotnie, z trzema młodymi składami muzyków: Rafał Gorzycki Trio, z duetem Michał Górczyński/Buba Badjie Kuyateh oraz z Kostka/ Garbowski/Gradziuk Trio.

Tradycją Festiwalu Warszawa Singera są jazzowe spotkania na szczycie - co roku inny instrument i jego mistrzowie. Jest to autorska formuła artystyczna Adama Barucha, dyrektora artystycznego Singer Jazz Festival. Na scenie spotykają się po raz pierwszy - i być może jedyny - muzycy grający na tym samym instrumencie. W ubiegłym roku były to skrzypce, a jeszcze poprzednio - klarnet. Teraz kolej na klawisze. W świecie jazzu organy Hammonda to jeden z najbardziej fascynujących instrumentów, którego niestety można słuchać na koncertach stosunkowo rzadko. A już praktycznie nigdy w wykonaniu kilku organistów. W trakcie tego wyjątkowego koncertu będzie można usłyszeć przedstawiciela młodego pokolenia polskiego jazzu Kajetana Galasa, wspaniałego klawiszowca Pawła Tomaszewskiego i gościa specjalnego Kita Downesa z Anglii, który nagrywa w legendarnym wydawnictwie ECM. Towarzyszyć im będzie doskonała sekcja rytmiczna: basista Maciej Garbowski i bębniarz Krzysztof Gradziuk, na co dzień członkowie zespołu RGG.

To tylko wybrane propozycje. Pełny program koncertów jazzowych na Festiwalu Warszawa Singera na: www.festiwalsingera.pl.
Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera - 24.08 - 1.09. 2019 r.

Sandra Zagajna
Materiał organizatora
8 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...