Jeden wieczór - trzy dzieła

3 x Piotr Czajkowski - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Jeden wieczór - trzy dzieła Piotra Czajkowskiego: Uwertura-fantazja Romeo i Julia, Fantazja symfoniczna f-moll Burza op. 18 oraz wspaniała VI Symfonia h-moll Patetyczna op. 74.

W piątek, 11 maja Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi mistrz batuty i wspaniały interpretator Maestro Tadeusz Strugała.

W pierwszej części koncertu usłyszymy dwa dzieła Piotra Czajkowskiego zainspirowane dramatami Szekspira. Na początek piękna, tragiczna i najsłynniejsza historia miłosna wszechczasów – Romeo i Julia – to pierwsze z programowych dzieł symfonicznych Piotra Czajkowskiego. Dzieło powstawało długo i było nieustannie przez kompozytora przerabiane. Pomysł napisania Romea i Julii podsunął kompozytorowi w 1869 roku Mili Bałakiriew – znany kompozytor i profesor konserwatorium moskiewskiego. Dzieło (choć opatrzone tytułem uwertura-fantazja), pod względem gatunku jest bliskie poematowi symfonicznemu – efektowne i świetnie zorkiestrowane. Nie ma chyba w całej literaturze melodii, która odzwierciedlałaby głębokie uczucie tak sugestywnie, jak słynny temat miłosny z tego utworu.
Prócz Romea i Julii zabrzmi jeszcze Burza op. 18 (opatrzona podtytułem: Fantazja symfoniczna według Szekspira).

Drugą część koncertu wypełni doskonałe i porywające dzieło Piotra Czajkowskiego – VI Symfonia h-moll Patetyczna op. 74. Ostatnia z symfonii kompozytora, powstała w trakcie zagranicznej podróży kompozytora zimą 1892 – 1893 roku. Utwór miał swoje prawykonanie w Petersburgu 16 października 1893 roku, pod batutą kompozytora, który w kilka dni później zmarł w tajemniczych okolicznościach, do dziś ostatecznie nie wyjaśnionych. Po dziś dzień VI Symfonia jest jednym z najbardziej znanych utworów Piotra Czajkowskiego, a jej fragmenty wielokrotnie wykorzystywano jako ilustrację do filmów.

Na koncert zapraszamy w piątek,  11 maja, o godz. 19:00.

Ceny biletów:                                                                          
40 zł (normalny), 32 zł (ulgowy), 20 zł (wejściówka), 10 zł (wejściówka szkolna),
12 zł (bilet szkolny, studencki)

Bilety do nabycia w kasie biletowej: od poniedziałku do soboty | godz. 11:30-19:00
tel.: +48 (85) 732 73 43 wew. 22; +48 (85) 732 00 66 oraz na: www.oifp.eu i www.bilety24.pl

(-)
Materiały OiFP
8 maja 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia