Jednego Publiczność, a drugiego Jury

„Człowiek z Manufaktury" - reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski - Teatr Wielki w Łodzi

W maju 2016 roku dyrekcja Teatru Wielkiego w Łodzi i Manufaktury ogłosiła konkurs kompozytorski na skomponowanie opery zatytułowanej „Człowiek z Manufaktury", do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Do udziału w konkursie zgłosiło się 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch. Jury ostatecznie postanowiło dopuścić do II etapu konkursu kompozycje 4 autorów: Katarzyny Brochockiej, Kamila Cieślika, Rafała Janiaka i Aleksandra Nowaka.

5 stycznia 2017 r. na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi odbyło się pierwsze publiczne wykonanie fragmentów konkursowych kompozycji opery „Człowiek z Manufaktury" z udziałem solistów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Rodka. W koncercie gościnnie wystąpiła Małgorzata Walewska.

Do III etapu konkursu przeszło dwoje kompozytorów. Zgodnie z regulaminem konkursu jednego twórcę wybierała Publiczność, a drugiego wskazało Jury. Najwięcej głosów Pubiczności w tym etapie konkursu otrzymała Katarzyna Brochocka. Jury wybrało do finału kompozycję Rafała Janiaka.

24 września o godzinie 17:00 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się specjalny koncert, podczas którego będą rywalizować z sobą finaliści konkursu: Katarzyna Brochocka i Rafał Janiak. Publiczność zgromadzona w teatrze wysłucha I aktu opery w wersji estradowej. W wykonaniu koncertu wezmą udział soliści, chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Vladimira Kiradjieva. W głównych partiach wystąpią: Małgorzata Walewska (Zofia), Stanisław Kierner (Poznański w kompozycji Rafała Janiaka), Aleksander Kunach (Poznański w kompozycji Katarzyny Brochockiej) i Wojciech Pszoniak (Przybysz).

Zwycięzca konkursu otrzyma 45 tysięcy złotych (30 tysięcy jako Grand Prix w konkursie i 15 tysięcy jako honorarium za skomponowanie II aktu opery) i będzie zobowiązany do skomponowania całej dwuaktowej opery do 30 listopada 2017 roku.

Prapremiera opery odbędzie się na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi w listopadzie 2018 roku z okazji 185. rocznicy urodzin Izraela Poznańskiego. W maju 2019 roku na terenie Manufaktury w Łodzi zostanie zaprezentowana wersja plenerowa opery.

Konkurs Kompozytorski na operę „Człowiek z Manufaktury" został rozpisany na cztery etapy, których szczegółowy opis znaleźć można w regulaminie dostępnym na stronie: www.operalodz.com.

(-)
Materiał Opery
21 września 2017

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...