Jedyna taka premiera w Polsce

"Alicja w krainie czarów" - reż. Jacek Tyski - Opera na Zamku w Szczecinie

30 maja w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się prapremiera baletu „Alicja w Krainie Czarów” oparta na motywach powieści Lewisa Carolla Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra oraz inspirowana filmem Tima Burtona Alice in Wonderland. Będzie to pierwsza od dawna premiera baletu na pełną orkiestrę symfoniczną w naszym kraju. Muzykę napisał młody polski kompozytor Przemysław Zych. Autorem choreografii jest choreograf i solista Baletu Narodowego Jacek Tyski.

Znana na całym świecie historia Alicji, która trafia do Krainy Czarów będzie drugą z trzech premier baletowych bieżącego sezonu. Za nami świetnie przyjęte przez publiczność i wysoko ocenione przez krytyków „Dzieje grzechu" (autorski balet fabularny Karola Urbańskiego do muzyki Karłowicza na motywach powieści Żeromskiego i filmu Borowczyka o tym samym tytule). Przed nami 28 czerwca premiera widowiska „Rock'n Ballet" przygotowywanego we współpracy z Theater Vorpommern.

Warstwa muzyczna została napisana specjalnie na potrzeby szczecińskiej realizacji. Ten Świat Cudów powstał głównie dzięki współpracy Jacka Tyskiego (choreografa, który przedstawił też pomysł libretta na podstawie powieści Carolla) i kompozytora Przemysława Zycha. Powstała kompozycja niezwykle plastyczna, niemal 'filmowa'. To także zasługa niezwykle odważnej jak na dzisiejsze czasy decyzji kompozytora o oparciu muzyki na melodyce, która zdecydowanie w tym utworze dominuje. Znamiennym bowiem dla muzyki XXI wieku jest fakt, że jest ona niemelodyczna, szarpana, arytmiczna, by nie powiedzieć udziwniona. Swoją partyturę rozpisał na pełną orkiestrę symfoniczną z podwójną obsadą instrumentów dętych drewnianych. W świecie polskiego baletu, to absolutny ewenement. Po raz kolejny Opera na Zamku wyznacza w ten sposób nowy kierunek dla krajowego baletu.

To nie pierwsza muzyczna „Alicja..." w Szczecinie. W 1980 roku swoją premierę miał film Jacka Bromskiego utrzymany w konwencji musicalu inspirowany prozą Carolla „Alice". Zdjęcia do tej produkcji były kręcone m.in. w Szczecinie, gdzie swoją „rolę" zagrała m.in. ulica Jagiellońska.

„Alicja w Krainie Czarów" i „Po drugiej stronie lustra" będąc doskonałymi baśniami dla dzieci, są też fascynującą karykaturą pełną odniesień do świata polityki, filozofii i kultury. Ta dwutorowość pozwoliła Lewisowi Carollowi (a właściwie Charles'owi Lutwidge'owi Dodgsonowi) zapisać się na zawsze w historii literatury. 

Premiera odbędzie się 30.05.2015 o godz 17:00
Pozostałe dni :  31.05.2015 o godz 17:00
01.06.2015 o godz 11:00 oraz  17:00 

Ceny biletów: 25-40 zł – premiera
15-29 zł – pozostałe spektakle
Czas trwania: ok. 90 minut (jedna przerwa)

(-)
Materiał Teatru
23 maja 2015

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...