Jedyny taki spektakl w Polsce

"Burza" - reż. Henryk Adamek - Stowarzyszenie Teatralne TESPIS

451 lat temu urodził się William Szekspir - wybitny angielski poeta, dramatopisarz i aktor. Jak co roku jego urodziny świętują barwnym pochodem prowadzonym przez uczniów King Edward VI Grammar School - szkoły, do której uczęszczał niegdyś Szekspir, mieszkańcy jego rodzinnej miejscowości Stratford-upon-Avon.

Ale nie tylko Anglia pamięta o artystycznym dorobku Szekspira, który uznawany jest za największego dramaturga w dziejach literatury światowej. Rocznicę jego urodzin świętuje również Stowarzyszenie Teatralne Tespis z Katowic, które zaprasza najmłodszych widzów na pokazy "Burzy" w reżyserii Henryka Adamka, które odbędą się w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

William Szekspir przyszedł na świat w 1564 roku. Z okazji przypadającego w 2014 roku, jubileuszu 450. urodzin geniusza ze Stratfordu, Stowarzyszenie Teatralne Tespis zainaugurowało nowatorski, edukacyjny projekt teatralny, pod nazwą "Baśnie Pana Szekspira", przygotowany z myślą o dziecięcej i młodzieżowej widowni. Jego pomysłodawcą jest Ryszard Klimczak, prezes Stowarzyszenia i redaktor naczelny najstarszego polskiego wortalu teatralnego "Dziennik Teatralny". To właśnie, dzięki jego inicjatywie udało się do tej pory zrealizować dwa szekspirowskie tytuły: "Burzę" - najbardziej baśniową ze sztuk pisarza oraz "Romeo i Julię" - opowieść o młodzieńczej miłości mieszkańców Werony. Reżyserię i adaptację przygotowaną z myślą o młodych widzach powierzono znawcy twórczości Szekspira, Henrykowi Adamkowi.

Projekt "Baśnie Pana Szekspira" to cenna inicjatywa, mającą na celu nie tylko przybliżyć dzieciom i młodzieży dzieła jednego z najważniejszych twórców literatury dramatycznej. Przede wszystkim jej pomysłodawcy pragną swym małym widzom pokazać teatralną magię i oswajać ich już od najmłodszych lat ze sztuką teatru, tak by zaszczepić w nich chęć oraz potrzebę uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. By w pełni ta wymagająca publiczność mogła doświadczyć niezwykłości wydarzeń rozgrywanych na scenie, organizatorzy zaprosili do współpracy uznanych twórców teatralnych, których zarówno pomysły scenograficzne, jak i specjalnie skomponowana muzyka, pobudzą jej wyobraźnię i pomogą zrozumieć przesycony magią, owiany tajemnicą i wypełniony barwnymi postaciami świat dramatów Szekspira. 

"Burzę" - magiczną opowieść o miłości i władzy, będzie można zobaczyć już 20 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie. Kolejne spektakle 22 i 23 kwietnia.

Zapraszamy na jedyny taki spektakl w Polsce!

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach. Szczegółowe informacje o projekcie: www.basniepanaszekspira.pl

Najbliższe spektakle:

Teatr Rozrywki w Chorzowie

20.04.2015 r. godz. 9:00 i 11:00
22.04.2015 r. godz. 11:00
23.04.2015 r. godz. 9:00

Miejski Dom Kultury w Katowicach - Szopienicach

28.04.2015 r. godz. 10:00

Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie

29.05.2015 r. godz. 10:00

Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny Katowice
18 kwietnia 2015
Portrety
Henryk Adamek

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia