Jedyny w kraju

7. Konkurs Dramatopisarski na Tekst Komediowy Komediopisanie 2021/2022

Od środy 1 grudnia można nadsyłać sztuki do 7. edycji organizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi ogólnopolskiego konkursu "Komediopisanie". Pula nagród wynosi 70 tys. zł. Warunkiem zgłoszenia na konkurs jest to, żeby sztuka miała charakter komediowy, była oryginalna, niepublikowana i wcześniej niewystawiana.

Konkurs na polską, współczesną komedię to jedna z głównych inicjatyw Polskiego Centrum Komedii Teatru Powszechnego w Łodzi. To także jedyny w kraju konkurs dramaturgiczny w całości poświęcony gatunkowi komediowemu.

Jak bowiem podkreśliła jego pomysłodawczyni, dyrektorka łódzkiego Teatru Powszechnego Ewa Pilawska, polskie sztuki komediowe w teatrze są wciąż prawie nieobecne i ideą konkursu jest zmiana tego trendu.

"Oczywiście, na polskich scenach często prezentowane są komedie, ale sporadycznie są to komedie napisane przez polskich autorów. Często nawet się nad tym nie zastanawiamy. Tworząc wiele lat temu w Teatrze Powszechnym w Łodzi Polskie Centrum Komedii i powołując do życia +Komediopisanie+, chciałam zachęcić polskich autorów do zmierzenia się z refleksją: czy istnieje polskie poczucie humoru w teatrze? Czy potrafimy je zdefiniować i twórczo rozwijać? Czy mamy do siebie dystans i potrafimy pokazać to na scenie? Czy potrafimy mówić o ważnych sprawach mądrze, a jednocześnie z dystansem i uśmiechem?" – wyjaśniła.

Sztuki wyłonione przez jury umieszczane są w wersji elektronicznej w ogólnodostępnej Bibliotece Polskiego Centrum Komedii. Jego baza dzięki organizowanemu od 2008 roku konkursowi liczy już ponad 1000 tekstów.

"Najważniejsze jest jednak, że wiele sztuk konkursowych udało się nam pokazać prapremierowo w Teatrze Powszechnym. To wiązało się oczywiście z podjęciem ryzyka artystycznego, ale moim zdaniem teatr musi podejmować to ryzyko, aby się rozwijać" – dodała Pilawska.

Do tej pory laureatami konkursu byli m.in. Juliusz Machulski, Paweł Mossakowski, Dominik W. Rettinger, Jarosław Jakubowski, Fred Apke, Przemysław Jurek, Michał Kmiecik, Radosław Paczocha, Piotr Bulak, Wojciech Bruszewski, Krzysztof Kędziora.

Prace nagrodzone w konkursie były wystawiane na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi, kilka z nich miało swoje premiery w Teatrze Telewizji, były tłumaczone na języki obce i przesłane do krajowych i zagranicznych agencji dramaturgicznych, a także opublikowane w wydanej przez Polskie Centrum Komedii "Antologii współczesnej polskiej komedii".

Sztuki w 7. edycji ogólnopolskiego konkursu na napisanie współczesnej polskiej komedii można nadsyłać do końca sierpnia 2022 r.

Bartłomiej Pawlak
Kurier PAP
29 listopada 2021
Portrety
Ewa Pilawska

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia