Jej piękno i siła udziela się światu

24. Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana": 8 kwietnia 2024 r.

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko" i Fundacja im. Brata Alberta organizują kolejną „Albertianę" – ogólnopolski, kilkuetapowy konkurs artystyczny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Do udziału w nim zapraszane są zarówno zespoły teatralne, jak i soliści. Gala 24. „Albertiany" odbędzie się 8 kwietnia 2024 r., na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną zwykle mają poczucie osamotnienia – mówi Anna Dymna, pomysłodawczyni „Albertiany". – Nieraz są też odrzucane przez rodziny, środowisko. Za to na scenie czują się potrzebne, docenione. Teatr to magiczne miejsce. Aktorom z niepełnosprawnością intelektualną możemy stwarzać na scenie bezpieczny, kolorowy świat. Teatr jest prawdziwym lekarstwem na wszystkie smutki i choroby.

Na zgłoszenia do 24. Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana" czekamy do 19 grudnia 2023 r. Regulamin oraz dokumenty zgłoszeniowe znajdują się na www.mimowszystko.org.

„Albertiana" to nie tylko prezentacja i promocja dorobku artystycznego osób z niepełnosprawnością intelektualną z całej Polski. To przede wszystkim udowadnianie, że tego rodzaju niepełnosprawność nie jest przeszkodą, by dostarczać publiczności wzruszeń, radości, a także refleksji.

Wasze przedstawienia dotykają tematu najważniejszych i uniwersalnych wartości – zwróciła się do laureatów ubiegłorocznej „Albertiany" Anna Dymna. – Bez względu na to, czy opracowujecie kolorowe, bogate w scenografię i oprawę muzyczną spektakle, czy też realizujecie przedstawienia nieco skromniejsze, zawsze są one autentyczne, ponieważ sztukę potraficie tworzyć tylko prawdziwie.

Uświadamiacie w swoich przedstawieniach, że najistotniejsze dla człowieka jest poczucie bliskości drugiej osoby oraz to, aby wzajemnie się do siebie uśmiechać. Jestem aktorką. Wiem, jak bardzo na scenie potrzebna jest radość. Ta radość bije z waszych spektakli. I wiem, że jej piękno oraz siła udziela się światu. Dlatego jestem bardzo szczęśliwa, że mimo różnych przeciwności, nasza „Albertiana" odbywa się co roku.

Ewa Dziadyk
Materiał organizatora
25 listopada 2023

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia