Jelenia Góra ugości 10 teatrów

35. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze

Od 21 do 23 lipca odbywać się będzie jubileuszowy XXXV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Przez te trzy letnie dni Jelenia Góra ugości 10 teatrów, które w sumie wystawią 12 różnych spektakli. W organizowanym przez jeleniogórski Teatr im. Cypriana Kamila Norwida festiwalu wezmą udział zespoły z Czech, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ma charakter jubileuszowy, mija 35 lat od pierwszej edycji spotkań teatru zapoczątkowanych przez ówczesnego dyrektorkę jeleniogórskiego Teatru im. Norwida Alinę Obidniak. W ciągu tych lat festiwal wielokrotnie poddawany był transformacji programowej. Ta edycja festiwalu będzie miała także charakter wspomnieniowy. Kilka teatrów zaproszonych na festiwal to grupy, które w minionych latach już w Jeleniej Górze gościły.

W piątek (21.07), po miejskim otwarciu festiwalu, o godz. 20.15 odbędzie się na placu Ratuszowym pierwsze wieczorne widowisko plenerowe. Circo e Dintorni z Włoch pokaże "The Black Blues Brothers". Teatr ten po raz pierwszy zagości w Polsce. Potem (o godz. 21.30) znany już jeleniogórskiej publiczności Teatr Biuro Podróży z Poznania wystąpi ze spektaklem "Silence/Cisza w Troi", w reżyserii Pawła Szkotaka. Jest to przejmująca historia, inspirowana losem uchodźców z Bliskiego Wschodu. Zwykłe miasto i mieszkających w nim ludzi dotyka koszmar wojny. Zamiast radości życia i cieszenia się zwykłymi, codziennymi rzeczami, nagle pojawia strach przed nalotami, upokorzenia, walka o przetrwanie.

W sobotę (22.07) wśród festiwalowych atrakcji drugiego dnia, o godz. 16.00 "Hej-Ho, Hej-Ha Orkiestra gra!" w wykonaniu krakowskiego Teatru Falkoshow z inicjatywy Krzysztofa Falkowskiego. Głównymi aktorami tego spektaklu są instrumenty żywcem wyjęte z orkiestry dętej. Jedną z propozycji tegorocznej odsłony festiwalu jest "Operativi" (o godz. 17.00) włoskiego teatru Associazione Eccentrici Dadar. O godz. 18.00 zobaczymy brytyjski Bash Street Theatre i przedstawienie w stylistyce kina niemego - "Cliffhanger!" (Kino akcji!), które w roku 2006 zdobyło nagrodę Caixa Catalunya dla najlepszego spektaklu teatru ulicznego na Fira de Teatre w Tarrega w Hiszpanii. Wieczorem o godz. 21.00 wystąpi czeski teatr Kvelb Ateliér z "Vzplanutí" (aBlaze), a godz. 22.00 Teatr A z Gliwic pokaże "Exultet".

W niedzielę (23.07) do dużych i małych widzów adresowany będzie "Remus" Teatru Snów z Gdańska (o godz. 16.00) i "Falko Show - Iluzja Marionetki" Teatru Falkoshow z Krakowa (o godz. 18.00). Grupa Grotest Maru z Niemiec wystąpi dwukrotnie: z przedstawieniem "Parada Narnia" (o godz. 17.00) i "Phalanx Bamboo" (o godz. 19.00). A na zakończenie jubileuszowej edycji festiwalu zobaczymy widowisko "Felliniana" włoskiego Ondadurto Teatro, który zainspirował się twórczością włoskiego reżysera Federico Felliniego. Jest to przedstawienie oparte na intensywnych obrazach i nieustannie zmieniającej się relacji z widownią (o godz. 21.45).

Manu
www.jelonka.com
1 lipca 2017

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...