Jeleniosfera

Lato w Teatrze Animacji

Dwadzieścia jeden pań i trzech panów w wieku gimnazjalno-licealnym rozpoczęło dziś w Jeleniogórskim Centrum Kultury 13-dniową sceniczną przygodę w ramach trzeciego turnusu warsztatów "Lato w teatrze" pod patronatem Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie

Organizatorom trzeciego turnusu udało się namówić do współpracy znakomitych aktorów: Katarzynę Janekowicz z Teatru im. Norwida, oraz Jana Kochanowskiego związanego z Teatrem Cinema. Z młodzieżą pracuje też Łukasz Duda z JCK, szef Teatru Odnalezionego i animator życia teatralnego dorastających jeleniogórzan. Grupę scenograficzną prowadzi Wiktor Szybałdin z Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Łukasz Duda zadba także z młodzieżą o wizerunek LWT w mediach oraz o promocję spektaklu "Jeleniosfera".

Dziś - podczas pierwszego dnia - onieśmielona nieco młodzież miała okazję poznać się wzajemnie. Wśród uczestników jest kilka osób ze sporym doświadczeniem scenicznym. Są też jednak zupełni nowicjusze, którzy na deskach staną - jako wykonawcy widowiska - pierwszy raz. - Kiedyś grałam Choinkę - śmiała się jedna z uczestniczek. - Teraz jednak będzie na pewno poważniej - dodała.

Łukasz Duda wyjaśnił młodzieży, że główny cel warsztatów to nie tylko realizacja widowiska. - To stworzenie rozumiejącego się zespołu ludzi i nabranie umiejętności pracy artystycznej w grupie - powiedział. Dodał, że w teatrze taka właśnie współpraca każdego z każdym jest nieodzownym elementem powodzenia całości przedsięwzięcia.

Do środy młodzi ludzie - podzieleni na trzy grupy - będą poznawać różne teatralne środki wyrazu. - To będą ćwiczenia, rozgrzewki, gry - zapowiedział Jan Kochanowski. Od czwartku zacznie się już praca koncepcyjna nad spektaklem zatytułowanym "Jeleniosfera". Sztuka ma nawiązywać do teatru industrialnego. Były nawet założenia, aby wystawić ją w przestrzeni poprzemysłowej, ale - ostatecznie - miejscem premiery (18 sierpnia) będzie sala widowiskowa przy ulicy Bankowej.

Dodatkową atrakcją dla młodzieży będzie możliwość poznania tricków animacji komputerowej. O tę stronę przedsięwzięcia zadba Marek Staszak, który udzieli adeptom sceny kilka lekcji.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie przy współpracy Miasta Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

TEJO
www.jelonka.com
3 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...