Jerzy Michalewicz

Aktor teatralny i filmowy.

Urodził się 12 lutego 1913 w Sarykanym (Turcja), zmarł 13 maja 1961 w Warszawie.

Syn Irydiona i Nadziei Michalewiczów. Ukończył gimnazjum w Warszawie, po czym przez dwa lata, do powołania go do służby wojskowej, studiował w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie. Po ukończeniu służby powrócił na studia w 1938. Debiutował w warszawskim Teatrze Kameralnym w 1935 roku. Brał czynny udział w kampanii wrześniowej i w 1939 został wzięty do niewoli. Po ucieczce z obozu jenieckiego podjął działalność w warszawskim konspiracyjnym ruchu artystycznym. Między innymi brał udział w organizowaniu studia dramatycznego Iwo Galla. Walczył w powstaniu warszawskim, a w latach 1945-1946 przebywał w Anglii. Do Polski powrócił w 1947 roku i występował w Miejskich Teatrach Dramatycznych w Warszawie; w Teatrze Małym, Teatrze Powszechnym i Teatrze Comoedia. Po zakończeniu przez MTD działalności występował w Teatrze Powszechnym, (1949-1951) oraz 1952-1954 w Teatrze Ludowym (Ludowy Teatr Muzyczny) w Warszawie. W latach 1954- w Teatrze Młodej Warszawy (dzisiaj TR Warszawa). W ostatnich latach życia pracował w Teatrze Klasycznym, gdzie zagrał m. in. Lorda w „Poskromieniu złośnicy" w reż. Zbigniewa Sawana, Pastora w „Drzewa umierają stojąc" w reż. Natalii Szydłowskiej, Gino w „Dziewczęta z fotografii" w reż. Jadwigi Chojnackiej, Motylińskiego w „Klub kawalerów" w reż. Józefa Słotwińskiego i „Sto dni małżeństwa" w reż. Ireny Grywińskiej. Ostatnią rolą zagraną w teatrze był Sir Edwin w spektaklu „Robin Hood" w reż. Jerzego Szeskiego – premiera 23 marca 1961.

Zagrał także w kilku spektaklach Teatru Telewizji m. in. „Mordercy" Ernesta Hemingwaya w reż. Konrada Swinarskiego (7 października 1955), „Grona gniewu" Johna Steinbecka w reż. Jerzego Gruzy, czy w spektaklu „Biała" Adolfa Rudnickiego w reż. Adama Hanuszkiewicza.
Jerzy Michalewicz miał w swojej karierze aktorskiej epizod w filmie „Nikodem Dyzma" w reżyserii Jana Rybkowskiego z udziałem Adolfa Dymszy.
Pochowany na Cmentarzu Prawosławnym w Warszawie.

Źródło: Słownik biograficzny teatru polskiego, e-teatr, Filmpolski

opracował rk
Dziennik Teatralny
13 maja 2017

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...