Jerzy Satanowski w leszczyńskim teatrze

Jerzy Satanowski kierownikiem artystycznym Teatru Miejskiego

W cieniu konfliktu i rozstań z kolejnymi aktorami Teatr Miejski w mediach społecznościowych, a nie na konferencji prasowej jak zapowiadano, postanowił ogłosić powołanie nowego kierownika artystycznego. Został nim wybitny reżyser i kompozytor Jerzy Satanowski.

Dyrektor Błażej Baraniak, wbrew zapowiedziom medialnym, nie przedstawił nowego kierownika publicznie na anonsowanej konferencji prasowej. Komunikat Teatru Miejskiego jest lakoniczny i ukazał się na profilu facebookowym:

"Z nadzwyczajną dumą pragniemy ogłosić, że w Teatrze Miejskim w Lesznie od nowego III sezonu artystycznego 2018-2019 kierownictwo artystyczne obejmuje Jerzy Satanowski" - czytamy we wpisie na profilu społecznościowym placówki.

Satanowski [na zdjęciu] to wybitny reżyser i kompozytor. Jego dorobek to około 300 realizacji scenicznych w kraju i za granicą, laureat wielu festiwali teatralnych. W latach siedemdziesiątych w Teatrze Nowym w Poznaniu przygotował m.in. spektakl oparty na poezji Stachury "Miłość, czyli życie". Jest kompozytorem piosenek aktorskich, głównie do tekstów Edwarda Stachury, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty i Jana Wołka, śpiewanych m.in. przez Krystynę Jandę, Jacka Różańskiego Piotra Fronczewskiego, Hannę Banaszak, Ewy Błaszczyk, Piotra Machalicę. Część z nich również sam wykonuje.

Powołaniu Jerzego Satanowskiego na kierownika artystycznego leszczyńskiego teatru towarzyszy atmosfera konfliktu między dyrektorem a aktorami. Zespół wysłał do mediów list, w którym skarży się na złe relacje z dyrekcją. Broni też zwolnionej z teatru poprzedniej kierownik artystycznej, Beaty Kawki. W ostatnich dniach z teatru odszedł aktor Karol Wróblewski, a po nim współpracę zerwał reżyser Antoniusz Dietzius.

"Sytuacja, która od dłuższego czasu rozgrywa się w tej instytucji odstaje od norm artystycznej pracy i znacznie wpływa na negatywne postrzeganie tego miejsca zwłaszcza przez nas samych, realizatorów i osoby zaangażowane w prace nad spektaklami. Nie godząc się na powyższe z przykrością podjąłem decyzję o rezygnacji z opieki reżyserskiej nad zrealizowanymi przeze mnie spektaklami" - napisał w oświadczeniu.

Dyrekcja placówki w swoim oświadczeniu uznała, że artysta "mija się z prawdą".

Michał Wiśniewski
Polska Głos Wielkopolski
10 września 2018
Portrety
Jerzy Satanowski

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia