Jerzy Stuhr pracuje nad "Rewizorem"

"Rewizor" w Teatrze Telewizji

Słynną sztukę Mikołaja Gogola znany aktor i reżyser przygotowuje dla Teatru Telewizji. Spektakl zostanie pokazany jesienią na inaugurację nowego sezonu najbardziej masowej sceny w Polsce.

Jerzy Stuhr gwarantuje współczesne odczytanie komedii satyrycznej Gogola w gwiazdorskiej obsadzie po ponad 45 latach od ostatniej inscenizacji w Teatrze TV - pamiętnego spektaklu Jerzego Gruzy z Tadeuszem Łomnickim w roli Horodniczego (premiera 1977).

To arcydzieło dramaturgii rosyjskiej z jednej strony bezlitośnie demaskuje realia carskiej Rosji i stosunki panujące na prowincji, z drugiej podkreśla to, co jest ponadczasowe, czyli ludzkie przywary i tzw. układy funkcjonujące w każdym społeczeństwie i systemie, który opiera się na strachu. Do prowincjonalnego miasteczka trafia przejazdem hulaka i uwodziciel - Chlestakow. Fatalny zbieg okoliczności sprawia, że miejscowa elita bierze go za podróżującego incognito rewizora, „z najwyższego rozkazu" kontrolującego całą gubernię. Władze miasteczka, z Horodniczym na czele, mają wiele do ukrycia, dlatego próbują zrobić jak najlepsze wrażenie na ważnym gościu. Znajdujący się w poważnych tarapatach finansowych Chlestakow skwapliwie wciela się w przypisaną mu rolę. Bierze sowite łapówki, chętnie nadstawia ucha na donosy i pochlebstwa małomiasteczkowych notabli, umizguje się do żony i córki Horodniczego, który udzielił mu gościny. W oczach prowincjuszy uchodzi za człowieka, który wszystko może. Gdy sytuacja go przerasta, cichaczem czmycha. Jego prywatny list, przejęty przez miejscowych dygnitarzy, ujawnia straszną prawdę.

Jerzemu Stuhrowi - reżyserowi spektaklu - udaje się znakomicie wydobyć komizm i sens utworu. Twórca, który wciela się także w rolę Horodniczego, zamierza skupić się na społecznych realiach utworu, (rozpasanie i bezczelność władzy, korupcja, strach przed zwierzchnikiem). Sztuka będzie realizowana w scenerii klasycznej z elementami wizualnymi współczesnymi, tak aby satyrę Gogola przybliżyć polskiemu widzowi i jednocześnie być wiernym oryginałowi.

W obsadzie m.in.: Jerzy Stuhr, Agata Kulesza, Nina Minor, Roman Gancarczyk, Krzysztof Globisz, Dariusz Gnatowski, Piotr Cyrwus, Grzegorz Mielczarek, Zbigniew Zamachowski, Adam Serowaniec, Jacek Romanowski, Tomasz Schimschainert, Grzegorz Łukawski, Andrzej Franczyk, Tomasz Międzik, Marcin Sianko

(-)
Materiał Teatru
11 lipca 2014
Książki
Ożenek. rewizor
Portrety
Jerzy Stuhr

Książka tygodnia

Wybór poezji
Wydawnictwo Ossolineum
Zbigniew Herbert

Trailer tygodnia

Wiele demonów
Jacek Gomb