Jerzy Stuhr reżyseruje w Operze Krakowskiej

"Cosi fan tutte" - reż. Jerzy Stuhr - Opera Krakowska

12 marca w Operze Krakowskiej swoją premierę będzie miała nowa inscenizacja jednego z najważniejszych dzieł operowych Wolfganga Amadeusza Mozarta – „Cosi fan tutte". Reżyserii przedstawienia podjął się Jerzy Stuhr. Będzie to jego trzecia realizacja dla tego krakowskiego teatru.

„Così fan tutte" to z jednej strony klasyczna opera buffa, opowiadająca o niedoskonałości stosunków damsko-męskich, rozpiętych między ideą miłości a pokusami cielesnymi. Z drugiej strony doprawiona jest ona gorzką prawdą o ludzkiej naturze. Libretto napisał Lorenzo da Ponte, autor tekstów powstałych wcześniej oper „Wesele Figara" i „Don Giovanni".

Temat, oparty podobno na prawdziwych wydarzeniach, podsunął kompozytorowi sam cesarz Józef II, na którego zamówienie powstało dzieło. Kluczowym elementem libretta jest zamiana partnerów między parami kochanków i wystawienie na próbę wierności kobiet przez mężczyzn w imię zakładu, że „tak czynią wszystkie" („cosi fan tutte").

Premiera opery pod batutą Mozarta miała miejsce w wiedeńskim Burgtheater w styczniu 1790 roku. Choć przyjęte entuzjastycznie, ze względu na swą treść, dzieło wywołało etyczne kontrowersje. Operę można określić jako ubrany w formę scenicznego żartu mozartowski moralitet, o głębszym przesłaniu i indywidualnym wymiarze.

Ukazuje on mankamenty relacji międzyludzkich, potępia poddawanie się słabościom i pokusom, a wierność, wybaczenie i prawdę wynosi jako najwyższe wartości. Jak zwykle w dziełach operowych salzburskiego mistrza dostrzegalna jest koncentracja na psychologicznym wymiarze każdej z postaci. Charaktery zostały trafnie odzwierciedlone za pomocą muzycznych środków. Dzieło obfituje bowiem w pełne dowcipu dialogi oraz sceny zbiorowe.

Spektakl reżyseruje Jerzy Stuhr – aktor, reżyser i pedagog, znawca kultury i języka włoskiego. To trzecia realizacja tego twórcy dla sceny Opery Krakowskiej, po gorąco przyjętych i nagradzanych „Don Pasquale" i „Cyruliku sewilskim".

- „Così fan tutte" podejmuje temat moralności, uważnie przygląda się ludzkiej naturze. Mówi o tolerancji, o wybaczeniu, podejmuje także bardzo współczesny temat ludzi, którzy dla własnych korzyści bawią się innymi. Wszystko zaczyna się bardzo niewinnie, żartobliwie, po czym, jak w „Onych" Witkacego, niefrasobliwa zabawa staje się czymś niezwykle poważnym – mówi reżyser.

Kierownictwo muzyczne nad realizacją spektaklu sprawuje Tomasz Tokarczyk.

- Namawiając Jerzego Stuhra na „Così fan tutte" zwracałem uwagę, że w tej operze znajdzie teatr w jego najpiękniejszej formie. Relacje między muzyką a librettem są tu doskonałe – brzmi cudowna muzyka, soliści śpiewają, ale tak naprawdę opera Mozarta i Da Ponte to przede wszystkim wspaniały teatr – podkreśla dyrygent.

W głównych rolach usłyszymy solistów Opery Krakowskiej: Katarzynę Oleś-Blacha, Iwonę Sochę (Fiordiligi), Agnieszkę Cząstkę-Niezgódkę, Monikę Korybalską (Dorabella), Paulę Maciołek (Despina), Michała Kutnika, Adama Szerszenia (Guglielmo), Jarosława Bieleckiego, Adama Sobierajskiego (Ferrando), Sebastiana Marszałowicza (Don Alfonso), a także zaproszonych do współpracy artystów: Agnieszkę Adamczyk (Fiordiligi), Zuzannę Caban (Despina), Adriana Domareckiego (Ferrando) i Roberta Gierlacha (Don Alfonso).

Za scenografię odpowiada Natalia Kitamikado, kostiumy - Maria Balcerek, ruch sceniczny - Gabriela Kubacka, solistka baletu Opery Krakowskiej, z kolei za reżyserię światła - Dariusz Pawelec.

Premiera „Cosi fan tutte" w reżyserii Jerzego Stuhra odbędzie się 12 marca o godz. 18.30. Potem spektakl będzie można zobaczyć w Operze Krakowskie na Dużej Scenie w dniach 13, 14 i 16 marca o godz. 18.30. Bilety do nabycia w kasie Opery lub na stronie internetowej www.opera.krakow.pl.

Paweł Gzyl
Dziennik Polski
4 marca 2021
Portrety
Jerzy Stuhr

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia