Jesień ze sztuką i komercją

2. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Prywatnych "Sztuka plus Komercja"

27 września w siedleckim Centrum Kultury i Sztuki rozpocznie się II Ogólnopolski Festiwal Teatrów Prywatnych "Sztuka plus Komercja".

Do 14 grudnia przed publicznością zostanie zaprezentowanych dziewięć spektakli, wśród których znajdą się m.in.: "Grace i Gloria" z intrygującą rolą Stanisławy Ce-lińskiej,"Za rok o tej samej porze" z duetem Olgi Bończyk i Piotra Gąsowskiego, musical "Siostrunie" z: Anną Dereszowską, Jolantą Fraszyńską i Katarzyną Żak czy najnowsza produkcja "En Vogue" z Marią Pakulnis i Darią Widawską.

27 września wieczór inaugurujący Festiwal uświetni ogólnopolska premiera spektaklu "Iwona, Księżniczka Burgunda" na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza. Za jego reżyserię odpowiada Maciej Czapski, a w obsadzie znajdziemy członków Studia Teatralnego im. Jacka Woszczerowicza oraz aktorów scen warszawskich. W wyprodukowanej przez siedlecką placówkę sztuce wystąpi gościnnie Joanna Jabłczyńska. Młoda aktorka jest znana głównie z roli Marty Hoffer w serialu "Na Wspólnej", grywała też epizody w filmie "Nigdy wżyciu" i serialu "Klan". W Gombrowiczowskim dramacie wystąpią także Waldemar Obłoza (serialowy tata Jabłczyńskiej z "Na Wspólnej") oraz Miriam Aleksandrowicz. Akcja 4-aktowej sztuki rozgrywa się na królewskim dworze. Świat stworzony przez Gombrowicza jest groteskowy, śmieszny i zarazem tragiczny. To satyryczny obraz społeczeństwa, które krępuje i obezwładnia jednostkę.

Nowością tegorocznej edycji Festiwalu będzie towarzyszący konkursowi cykl "One Man/Women Show", w którym w autorskich programach artystycznych zobaczymy wybitne postacie polskiej sceny i estrady. Największe oczekiwania towarzyszą recitalowi Edyty Geppert. Znany krytyk Kazimierz Rudzki mawiał:

"To, że ktoś ma głos i słuch, to go jeszcze nie upoważnia do publicznego występowania. Trzeba mieć jeszcze coś do przekazania i umieć to przekazać". Geppert ma w sobie tyle prostoty i prawdy, że samo jej wyjście na scenę powoduje ciszę. Do Siedlec przyjadą również: Sława Przybylska, Michał Bajor, Jerzy Połomski, Marian Opania i Wiktor Zborowski.

Festiwal Teatrów Prywatnych, wzorem roku ubiegłego, zakończy oficjalna gala, podczas której laureatom zostaną wręczone statuetki. Galę uświetni Robert Rozmus. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentuje on muzyczną historię

o blaskach i cieniach życia artysty, czyli "Przypadki Roberta R." W prezentacjach konkursowych i pozakonkursowych zobaczymy również m.in.: Krystynę Sienkiewicz, Mateusza Damięckiego, Krzysztofa Tyńca, Hannę Śleszyńską i Jacka Kawalca. Patronat artystyczny nad tegoroczną edycją Festiwalu objęła Grażyna Wolszczak. Aktorka dała się poznać głównie dzięki roli Judyty w "Jawam pokażę!" oraz występom w takich filmach jak"Gry uli czne"czy "Wiedźmin". Widzowie TVN znają ją z serialu"Na Wspólnej", gdzie od kilku już lat wciela się w postać Barbary Brzozowskiej.

(-)
Materiał Teatru
19 września 2013

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia