Jesienna ramówka TVP Kultura

propozycje na nadchodzące tygdnie

Oto propozycje TVP Kultura na jesień:

Kulturalny talk-show

Nowością w ramówce TVP Kultura będzie talk-show "Hala odlotów" poświęcony tematyce kulturalnej, społecznej i psychologicznej. Prowadzący program będą wychodzić od aktualnych wydarzeń kulturalnych, które wzbudzają emocje i kontrowersje i mogą być pretekstem do przeniesienia dyskusji na płaszczyznę społeczną, obyczajową. Emisję programu rozpoczynamy 22 września, będzie pojawiał się na naszej antenie co sobotę o godz. 16.40 (powtórka w nocy tego samego dnia, w niedzielę o godz. 14.30 i w poniedziałki o godz. 16.15).

Kino

We wrześniu TVP Kultura rozpoczyna emisję premierowych "Rozmów o kinie i nie tylko". Wśród rozmówców Katarzyny Janowskiej znaleźli się goście tegorocznego Gdynia Film Festival, m.in. Agnieszka Grochowska, Agata Buzek, Michał Kwieciński i Leszek Dawid (reżyser oczekiwanego z niecierpliwością na kinowych ekranach filmu "Jestem Bogiem"). Emisja co środę o godz. 20.20.

W sobotnim paśmie Bilet do kina znalazły się we wrześniu premierowe emisje filmowe: "Aurora i archanioł" Augustina Diaz Yanesa oraz "Sekrety" Avi Nesher.

Cieszące się dużym zainteresowaniem widzów tygodnie tematyczne TVP Kultura pojawią się również na jesieni. We wrześniu zapraszamy na Tydzień z Nowym Kinem Polskim. Od 24 września na antenie głośne polskie produkcje ostatnich lat, m.in. "Moja krew" w reż. Marcina Wrony, "Matka Teresa od kotów" Pawła Sali, "Wszystko co kocham" w reż. Jacka Borcucha oraz "Wojna polsko-ruska" Xaverego Żuławskiego. Filmy poprzedzamy wstępami przygotowanymi przez uznanych krytyków filmowych.

Dwie środy wieczorem we wrześniu w TVP Kultura poświęcamy wybitnemu twórcy francuskiego kina - Jean-Lucowi Godardowi. O godz. 19.00 zapraszamy na dokumenty przybliżające twórczość tego reżysera, wśród nich "Francuska Nowa Fala - amerykańskie reminiscencje", "Ludzie kina - Dwóch na fali - Goddard - Truffaut", a główną pozycją wieczorną będą pierwszy raz emitowane w Telewizji Polskiej filmy fabularne Jena-Luca Goddarda: "Amatorski gang" i "Kobieta zamężna". Zapraszamy 12 i 19 września.

Późne wieczory środowe poświęcamy natomiast filmom Alejandro Jodorovsky\'ego, jednego z najbardziej ekscentrycznych twórców kina, którego wizje fascynowały m.in. Johna Lennona czy Petera Gabriela. Od 12 września co środa około północy będziemy prezentować m.in. "Fando i Lis", "Kreta" oraz "Świętą górę".

Sztuki wizualne

Tradycyjnie w TVP Kultura nie zapominamy o sztukach wizualnych. W oprawie TVP Kultura pojawi się cykliczny program "Przewodnik po sztuce", stworzony we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi. Krótkie filmy realizowane w poetyce wideoklipu będą poświęcone poszczególnym dziełom sztuki XX i XXI wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi.

Kolejną propozycją z dziedziny sztuki współczesnej będzie "Videofan" - cykl programów będących wstępami do serii telewizyjnej "Videogalerie", przybliżający i wyjaśniający podstawowe pojęcia związane ze sztuką, postawy twórcze artystów oraz ujawniający treści zawarte w dziełach sztuki. "Videofan" pokazuje prywatny, osobisty stosunek krytyków sztuki, artystów oraz zwyczajnych widzów do dzieła sztuki, ułatwiający odbiór trudnych znaczeń prezentowanych prac. Emisja w poniedziałki późnym wieczorem.

Propozycje dla dzieci

W jesiennej ramówce TVP Kultura znajdzie się również program dla dzieci. "Kulturanek" emitowany od 22 września w soboty o godz. 11.20 (powtórka w poniedziałki o godz. 8.10 i 12.40) skierowany jest do młodych odbiorców w wieku 7-13 lat oraz ich opiekunów. "Kulturanek" ma ośmielić do odbioru sztuki współczesnej tam, gdzie ona się znajduje (w galeriach i muzeach), uświadomić jej obecność tam, gdzie się jej zwykle nie szuka (foldery reklamowe, typografia druków akcydensowych), pomóc odnaleźć sytuację o artystycznym potencjale w przygodnym miejscu i czasie (przy gotowaniu w kuchni, przy oczekiwaniu na autobus na przystanku) oraz przekonać wszystkich, że kontakt ze sztuką nie jest przywilejem garstki ludzi utalentowanych, ale prawem każdego człowieka.

60-lecie Telewizji Polskiej

We wrześniu z okazji 60-lecia istnienia Telewizji Polskiej sięgamy do archiwalnych programów. Spotkania z historią TVP będą odbywać się we wszystkie dni tygodnia. Przypomnimy wielkie osobowości, które przez lata kształtowały obraz telewizji oraz zapomniane już nieco programy, filmy i koncerty.

Od poniedziałku do piątku po godz. 11.15 zapraszamy na pasmo "Na wyrywki z rozrywki", w którym przypominamy takie programy jak "Studio Gama", "Gwiazdy z tamtych lat", "Za chwilę dalszy ciąg programu". Oprócz programów rozrywkowych zaprezentujemy również portrety gwiazd, wywiady oraz koncerty muzyczne.

We wtorki po godz. 17.00 powrócimy do starych programów rozrywkowych oraz filmów. 4 września zapraszamy do obejrzenia "Koncertu na 707 ulicy" oraz filmu Andrzeja Wajdy "Przekładaniec". Następnie 11 września zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego, będący rejestracją koncertu Ewy Demarczyk oraz "Wniebowziętych" - jednej z lepszych komedii Andrzeja Kondratiuka z pamiętnym duetem Maklakiewicz - Himilsbach w rolach głównych. 18 września zaprezentujemy film dokumentalny "Korowód" z cyklu "Półkowniki", których wspólnym mianownikiem jest długa historia pobytu na archiwalnych półkach. W następnej kolejności wyemitujemy "Dziewczyny do wzięcia" Janusza Kondratiuka. Jest to jeden z dziesięciu najlepszych, zdaniem telewidzów, filmów telewizyjnych wybranych w plebiscycie zorganizowanym z okazji pięćdziesięciolecia Telewizji Polskiej. W ostatni wtorek filmem "Kobieta na plaży" wrócimy do twórczości Andrzeja Kondratiuka. Później sięgniemy do repertuaru Andrzeja Żuławskiego, a mianowicie do jego obrazu "Pavoncello", adaptacji opowiadania Stefana Żeromskiego.

Także we wtorki o 20.20 będziemy przypominać ważne i słynne spektakle Teatru TV. Będzie to swego rodzaju sentymentalna podróż w czasie, okazja do spotkania z zasłużonymi twórcami telewizyjnej sceny oraz legendarnymi aktorami. Przegląd rozpoczniemy 4 września prawdziwą "perłą z lamusa" - "Zegarek" Jerzego Szaniawskiego jedno z najwcześniej zachowanych telewizyjnych przedstawień: w reżyserii Jerzego Antczaka z pięknymi rolami Kazimierza Opalińskiego, Tadeusza Łomnickiego i Antoniny Gordon-Góreckiej. 11 września planujemy emisję głośnego w swoim czasie "Makbeta" Szekspira w reżyserii Andrzeja Wajdy z Tadeuszem Łomnickim i Magdaleną Zawadzką w rolach głównych. Będzie to zrekonstruowana cyfrowo wersja spektaklu. Wreszcie 18 września widowisko będące uroczą zabawą z konwencją teatru dell\'arte: "Parady" Jana Potockiego w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego z brawurową rolą Piotra Fronczewskiego.

W sobotnie poranki o godz. 8.20 przypominamy programy przybliżające sylwetki twórców zapisanych na kartach historii TVP. Bohaterem cyklu "Z archiwum pamięci" będzie Wojciech Młynarski, który opowie o swoim życiu, rodzinie, fascynacjach twórczych i pracy. W kolejnym cyklu "Mój program przedstawia" pokażemy ilustrowany zdjęciami, fragmentami filmów i przedstawień teatralnych dorobek twórczy trójki wybitnych aktorów: Haliny Mikołajskiej, Kazimierza Krukowskiego i Leszka Herdegena. W audycji "Naprawdę jaka jesteś" prowadząca program Beata Tyszkiewicz zajrzy do torebek Ireny Kwiatkowskiej i Barbary Krafftówny. Przedmioty posłużą jako pretekst do powiedzenia o swych pasjach, sukcesach, obawach i marzeniach, odsłaniając w ten sposób niezwykłe osobowości bohaterek.

Ponadto w każdą sobotę od godz. 17.35 Wojciech Mann i Grzegorz Wasowski dla TVP Kultura stworzonym duecie w programie "Po trochu wyciągane z lochu, czyli Archiwizja" prezentować będą programy rozrywkowe, filmy dokumentalne, pierwsze teledyski polskich wykonawców muzyki rozrywkowej. Purenonsensowne rozmowy duetu z pewnością zadowolą miłośników dobrych literackich tekstów

W niedziele po godz. 15.00 wrócimy do wielkiej klasyki polskiego kabaretu, duetu Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, czyli "Kabaretu Starszych Panów". Jako pierwszy wyemitujemy 2 września "Wieczór szósty. Smuteczek". Następnie w kolejne niedziele zaprezentujemy: "Zupełnie inna historia" - wieczór 9", "Niespodziewany koniec lata. Wieczór X", "Kwitnące szczeble. Wieczór XI" oraz ""Nieznani sprawcy" - wieczór 12".

Wydarzenia specjalne

We wrześniu TVP Kultura aktywnie przygląda się polskim wydarzeniom kulturalnym. Jednym z nich będzie z pewnością 5. Międzynarodowy Festiwal Bruno Schulza w Drohobyczu, na który zaproszeni zostali m.in. Taras Prochaśko, Adam Michnik, Dawid Grossman i Wiktor Jerofiejew, zespół Bester Quartet, kijowska grupa DahaBraha, Jurij Andruchowycz z Karbido oraz polski zespół rockowy Bruno Schulz. 6 września zapraszamy na specjalne wydanie Studio Kultura - Rozmowy o godz. 20.20 emitowane z Drohobycza i poświęcone twórczości pisarza, wydarzenia festiwalowe będziemy relacjonować codziennie na antenie TVP Kultura od 7 do 12 września, a 15 września o godz. 16.10 zapraszamy na reportaż podsumowujący to wydarzenie.

24 września na antenie TVP Kultura o godz. 20.00 transmisja z gali wręczenia dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej laureatami są osoby działające w sferze kultury m. in. artyści, twórcy, animatorzy kultury, menedżerowie kultury, których działalność ma wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w Polsce oraz ochronę kultury i dziedzictwa kulturowego.

(-)
Materiały TVP
16 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia