Jesienne wyprawy szlakiem sztuki

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do aktywnego spędzania czasu i wykorzystania w pełni uroków jesieni.

W soboty 21 października i 18 listopada zapraszamy na rowerową wycieczkę „Picasso na rowerze".

Artysta w 1948 roku odwiedził Polskę. Uczestniczył w Światowym Kongresie Intelektualistów we Wrocławiu, przyjechał także do Warszawy. Spędził tu znacznie więcej czasu niż planował, zafascynowany miastem podnoszącym się z powojennych ruin. Saska Kępa, Koło, Wilanów, Muzeum Narodowe w Warszawie... Jakie jeszcze miejsca odwiedził Picasso w stolicy? Odpowiedź poznają uczestnicy rowerowej przejażdżki. Obowiązują bezpłatne bilety. Prosimy o przyjazd na własnych rowerach. Zbiórka przy ulicy Obrońców 28.

Tam i z powrotem, czyli wyprawa do ogrodów Arkadii

W niedzielę 22 października zapraszamy na wspólną, pełną przygód wyprawę do Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Mieści się tam jeden z najpiękniejszych muzealnych ogrodów, który jesienną porą zachwyca kolorami i plątaniną sennych alejek. Zaplanowano różnorodne atrakcje na świeżym powietrzu i wewnątrz pałacu: grę plenerową z nagrodami, pełne anegdot opowieści o historii miejsca i oprowadzania. Spotkanie w Nieborowie jest zapowiedzią nadchodzącej wystawy „Arkadia" – już 17 listopada ten sielski ogród przeniesie się do centrum
Warszawy i zagości w Gmachu Głównym Muzeum w Alejach Jerozolimskich 3.

Twarzą w twarz z rzeźbą

Wyjątkowym przeżyciem będzie też wizyta w magazynach studyjnych Muzeum Rzeźby w Królikarni, oddziału MNW. To wyjątkowa przestrzeń zorganizowana tak, aby każdy mógł z bliska przyjrzeć się rzeźbom, które nie są na co dzień prezentowane na wystawach. Zwiedzanie magazynów pozwala prześledzić zmiany i kierunki zachodzące w rzeźbie w ostatnich stu latach. Z bliska można podziwiać m.in. rzeźby Xawerego Dunikowskiego, Aliny Szapocznikow, Augusta Zamoyskiego, Katarzyny Kobro, Henryka Kuny, Jerzego Beresia i Władysława Hasiora.

Odwiedź Picassa

W Gmachu Głównym Muzeum można zwiedzić nowo otwartą wystawę „Picasso".
Na ekspozycji zaprezentowano ponad 120 dzieł artysty: grafik, ceramiki i ilustracji książkowych. Większość pochodzi z Museo Casa Natal Picasso (dosł. Muzeum – Dom Narodzin Picassa) w Maladze i jest prezentowana w Warszawie po raz pierwszy. Towarzyszą im wybrane prace artysty ze zbiorów MNW. Wystawa potrwa do 14 stycznia 2024 roku.

Warto odwiedzić ją już dziś i podczas długich jesiennych spacerów zawędrować także do Muzeum.

(-)
Muzeum Narodowe w Warszawie
21 października 2023

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia