Jeśli niedziela, to słuchamy Czechów...

25. Bydgoski Festiwal Operowy, Bydgoszcz - 21 kwietnia – 5 maja 2018

Przed Publicznością XXV Bydgoskiego Festiwalu Operowego występy zespołów znakomitych teatrów operowych : w piątek 27 IV o godz.19. narodowa scena Bułgarii , Opera i Balet w Sofii, wystawia „Kniazia Igora" wspaniałą operę Borodina , a w niedzielę, 29 IV o godz.18. Janačkova Opera – Narodni divadlo z Brna przedstawi nieznaną w Polsce operę Bedřicha Smetany „Pocałunek" (Hubička).

Opera im. Janáčka jest jedną z wiodących scen operowych w Europie Środkowej .Znana jest polskim melomanom, którzy często podejmują muzyczne „wypady" na spektakle naszych południowych sąsiadów. Niewątpliwą okazją do usłyszenia artystów z Brna w Polsce jest Bydgoski Festiwal Operowy, na którego zaproszenie przyjeżdżają już po raz trzeci do Bydgoszczy, zawsze z ciekawą czeską pozycją repertuarową. I tym razem prezentują swój narodowy repertuar, tytuł będący prawdziwą rzadkością na europejskich scenach.

Zespół operowy wystawił wiele znaczących przedstawień, wliczając premiery takich kompozytorów jak m.in. L. Janáček, A. Berg, B. Martinů, D. Szostakowicz). Opera im. Janáčka współpracuje również z uznanymi teatrami za granicą :Wiedeńską Operą Państwową ,z Royal Opera House w Covent Garden , reżyserami i dyrygentami. Chór z Opery im. Janáčka Teatru Narodowego w Brnie, który liczy ponad 60 członków, to wiodący zespół chóralny nie tylko w Republice Czeskiej, lecz również w skali europejskiej. Orkiestra Opery im. Janáčka Teatru Narodowego w Brnie posiada 80-osobowy zespół, wliczając wielu wybitnych artystów, którzy udowodnili swój talent jako soliści i członkowie różnych zespołów. Jej doskonała reputacja była budowana od połowy ubiegłego wieku.

„Pocałunek" to urocza i wzruszająca opowieść, pełna wyrazistych i śmiesznych bohaterów, (prawdziwa „szkoła uczuć", wiarygodnie oddanych pod względem psychologicznym) i trafnych obserwacji socjologicznych XIX-wiecznej społeczności. Oparta na zabawnej historii autorstwa Karoliny Světlej, historia ma ponadczasowe znaczenie Partytura pełna lirycznych arii , świetnych duetów i tercetów, budzi podziw. Podczas pracy nad tym dziełem kompozytor przechodził przez najbardziej tragiczny okres w swoim życiu: „Pocałunek" był pierwszą operą, którą napisał, będąc całkowicie głuchym. Prawdopodobnie to jest przyczyną tego, że w muzyce „Pocałunku" jest tak wiele warstw. Podczas niedzielnego spektaklu rolę Vendulki wykonywać będzie Pavla Vykopalova, partię Lukaša zaśpiewa Aleš Briscein. Za pulpitem dyrygenckim stanie Jakub Klecker, kierownik muzyczny przedstawienia.

W poniedziałek, 30 kwietnia ,zmiana stylu: operę barokową „NAÏS" Jeana –Philippa Rameau wykona międzynarodowy (Francja-Austria-Polska) zespół pod egidą skrzypka Stefana Plewniaka „Il GI\Iardino d'Amore). Propozycja dla melomanów i miłośników dzieł unikatowych. Naïs należy do podgatunku francuskiej muzyki teatralnej, zwanej – z uwagi na silnie zaakcentowany element taneczny – opéra-ballet. Il Giardino d'Amore i reżyser Olivier Lexa odkrywają tę niemal zapomnianą barokową operę „na czas Pokoju" i po raz pierwszy wykonają dzieło na XXV Bydgoskim Festiwalu Operowym.

Informacje częściowo wg materiałów nadesłanych przez Narodni Divadlo Brno: Ewa Chałat, Opera Nova

(-)
Materiał organizatora
21 kwietnia 2018

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...