Jest kandydat, trwają rozmowy

Olaf Lubaszenko nowym dyrektorem teatru?

Będzie zmiana na stanowisku dyrektora naczelnego miejskiej sceny. Co prawda dwa konkursy na tę funkcję zakończyły się fiaskiem, ale urząd miasta zdecydował się na własną rękę znaleźć następcę Roberta Dorosławskiego. - Wkrótce go zaprezentujemy - słyszymy z wydziału kultury.

Robert Dorosławski, dotychczasowy dyrektor Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie, kończy pracę w sierpniu - wraz z zamknięciem sezonu artystycznego 2021/2022. Teraz pełnił obowiązki szefa miejskiej sceny, bo jego dyrektorska kadencja, zapoczątkowana w 2015 r. wygranym konkursem, skończyła się już rok temu. W sumie Dorosławski kierował częstochowskim teatrem od 2006 r.

Miasto w 2021 r. postanowiło zorganizować nowy konkurs, "żeby dyrektor - nowy lub dotychczasowy, jeśli tak zakończy się procedura - miał pełny mandat do kierowania teatrem i kreowania jego działalności artystycznej" - mówił wtedy Aleksander Wierny, naczelnik miejskiego wydziału kultury, promocji i sportu. Robert Dorosławski wystartował, w sumie komisja oceniła oferty trzech kandydatów. Żaden jednak nie otrzymał wymaganej liczby głosów. W efekcie konkurs w sierpniu 2021 r. nie został rozstrzygnięty.

Urząd miasta rozpisał kolejny, zgłosiło się aż 13 chętnych, tym razem bez Dorosławskiego. Ale i ten konkurs nie zakończył się sukcesem, "ponieważ żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej liczby głosów" - zapisano w protokole końcowym z 24 stycznia 2022.

- Nikt nie zaprezentował takiej wizji teatru i nie przekonał komisji konkursowej na tyle, by go rekomendować prezydentowi Częstochowy, który podejmuje ostateczną decyzję - podsumował brak rozstrzygnięcia naczelnik Wierny. W lutym mówił, co dalej w tej sprawie: - Rozważamy różne warianty. Możemy rozpisać kolejny konkurs, możemy też rozpocząć indywidualne poszukiwania i złożyć propozycję objęcia stanowiska wybranej osobie.

Miasto ostatecznie nie zdecydowało się zorganizować trzeciego konkursu, kandydata na dyrektora teatru zaczęło szukać samo. Nieoficjalnie - już go znalazło, mówi się o Olafie Lubaszence, cenionym aktorze filmowym i teatralnym, reżyserze, producencie.

- Nie potwierdzam - zastrzegł w rozmowie "Wyborczą" 19 maja Aleksander Wierny. - Mogę tylko powiedzieć: jest kandydat, prowadzimy rozmowy i dopinamy szczegóły, wkrótce go zaprezentujemy.

Chociaż Teatr im. Mickiewicza jest instytucją miejską, na nowego dyrektora mianowanego bez konkursu musi się zgodzić minister kultury.

Przypomnijmy, że Olaf Lubaszenko nie byłby pierwszym znanym aktorem, kierującym w ostatnich latach częstochowską sceną. W 1994 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym został Henryk Talar, a w 1997 - Marek Perepeczko. Jako dyrektor artystyczny od 2006 r. pracował w Częstochowie Piotr Machalica. Wcześniej w historii teatru im. Mickiewicza zapisali się tacy aktorzy-dyrektorzy jak m.in. August Kowalczyk (sezony 1962-1966) czy Tadeusz Bartosik (1976-1982).

Beata Strąk
Gazeta Wyborcza Częstochowa
23 maja 2022
Portrety
Olaf Lubaszenko

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia