Jest nowy dyrektor artystyczny

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Kraków, nowym dyrektorem artystycznym tarnowskiego teatru będzie Jakub Porcari.

Dyrektor naczelny "Solskiego" poszukiwał osoby na to stanowisko od listopada, kiedy nagle zrezygnowała z niego Ewelina Pietrowiak.

Ewelina Pietrowiak tłumaczyła swoją rezygnację z funkcji dyrektora artystycznego tarnowskiego teatru "brakiem porozumienia" z dyrektorem naczelnym "Solskiego" Rafałem Balawejderem.

Przy poszukiwaniach jej następcy zrezygnowano z konkursu na dyrektora artystycznego. Decyzję o wyborcze Porcariego podjął dyrektor naczelny teatru Rafał Balawejder po konsultacji z tarnowskim magistratem.

Jakub Porcari nie jest w Tarnowie postacią anonimową. W ubiegłym roku wyreżyserował w Solskim dobrze przyjęty spektakl zatytułowany "Walka czarnucha z psami" (premiera 16 listopada). Jest z pochodzenia Włochem, ma 32 lata, jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie.

Po ukończeniu Liceum Klasycznego w Lecce, studiował w Mediolanie na wydziale Literatury i Filozofii. W Mediolanie również ukończył aktorską Międzynarodową Szkolę Teatru (Scuola Internazionale di Teatro) prowadzoną przez japońskiego reżysera Kuniaki Ida, uczestniczył w warsztatach aktorskich prowadzonych przez Mamadou Dioume, senegalskiego aktora i reżysera teatru Bouffes du Nord w Paryżu oraz ukończył kurs reżyserii operowej w ramach projektu Unii Europejskiej, pod kierownictwem Giandomenico Vaccari.

Podczas studiów w Krakowskiej PWST był asystentem Krystiana Lupy i Michała Zadary. Brał udział w Laboratorium reżyserskim Krystiana Lupy w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, zakończonym pokazem pod tytułem "Exhibition" wg powieści "Crash" Jamesa Ballarda (listopad 2009).

Wyreżyserował spektakle "Śmieszny staruszek" Tadeusza Różewicza w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie oraz "Koniec półświni" Helmuta Kajzara i Franza Kafki w krakowskim Teatrze Nowym.

Piotr Kopa/bm
Radio Kraków
8 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...