Jest obsada do "Notre Dame..."

"Notre Dame de Paris" - reż. Gilles Maheu - Teatr Muzyczny w Gdyni

Francuscy realizatorzy musicalu "Notre Dame de Paris" wybrali wykonawców głównych ról do wrześniowej premiery. Wystąpi wielu artystów gościnnych. Wybór obsady poprzedził kilkuetapowy, rozłożony na kilka tygodni casting. Premiera musicalu odbędzie się 9 września w Teatrze Muzycznym.

Do kluczowej roli pięknej Cyganki Esmeraldy wybrano Maję Gadzińską i Ewę Kłosowicz. W nieszczęsnego szpetnego Quasimodo wcielą się Krzysztof Kowalski i Janusz Kruciński. Postać rozdartego namiętnością do dwóch kobiet Phoebusa zagrają Maciej Podgórzak, Przemysław Zubowicz oraz Jan Traczyk (swing). Jego ukochana i nienawidząca zarazem Esmeraldy Fleur de Lys będzie rolą wykonywaną przez Kaję Mianowaną, Weronikę Walenciak i Ewelinę Hinc (swing). Targanego grzeszną namiętnością do cygańskiej dziewczyny archidiakona Frollo poznamy w interpretacjach Artura Guzy i Piotra Płuski. W rolę poety Gringoire wcielą się Maciej Podgórzak, Jan Traczyk i Bartosz Oszczędłowski (swing), z kolei w roli Clopina, przywódcy Cyganów, żebraków i włóczęgów zaprezentują się Krzysztof Wojciechowski i Łukasz Zagrobelny.

- Do obsady kluczowych ról nasi francuscy partnerzy przeprowadzili czteroetapowy casting. Pierwszy etap polegał na analizie nadesłanych materiałów wideo, trzy kolejne odbywały się już w naszym teatrze "na żywo". Każda z ról ma dublera lub dublerkę. Określenie "swing" dla trzeciej osoby w obsadzie danej roli oznacza tyle, że aktorzy uczestniczą w przygotowaniach do spektaklu bez gwarancji występów w przedstawieniu. Są przewidziani jako zastępstwo na wypadek, gdyby z jakichś przyczyn nie mógł wystąpić nikt z pierwszej dwójki wykonawców - tłumaczy Aleksandra Borowiak z Teatru Muzycznego w Gdyni.

Aż ośmioro aktorów z 15-osobowej obsady głównych ról to aktorzy gościnni, z których gdyńska publiczność najlepiej kojarzyć powinna Przemysława Zubowicza, występującego w roli Sama w musicalu "Ghost" w reż. Tomasza Dudkiewicza oraz Janusza Krucińskiego, grającego w Teatrze Muzycznym przed laty w roli Jezusa w musicalu "Jesus Christ Superstar" w reż. Wojciecha Kościelniaka. Kariery solowe robią Łukasz Zagrobelny (związany z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie) i Jan Traczyk (grający w warszawskim Teatrze Studio Buffo). Z Teatrem Muzycznym Roma związana jest również Kaja Mianowana. W Teatrze Muzycznym w Łodzi śpiewa z kolei Piotr Płuska.

Bartosz Oszczędłowski z Białegostoku brał udział w licznych konkursach wokalnych i próbował swoich sił w programie "Must Be the Music". Natomiast Weronika Walenciak to pochodząca z Rumi 18-letnia uczennica jednego z gdyńskich liceów. W głównych rolach żeńskich (Esmeralda i Fleur) znalazły się również dwie adeptki Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni - Ewa Kłosowicz i Ewelina Hinc. W Teatrze Muzycznym występują na co dzień Maja Gadzińska, Krzysztof Kowalski, Maciej Podgórzak, Artur Guza i Krzysztof Wojciechowski.

Przypomnijmy, że musical "Notre Dame de Paris" (znany też pod nazwą "Dzwonnik z Notre Dame") jest dziełem Luca Plamondona (autor libretta i tekstów piosenek) i Richarda Cocciante (autor muzyki). Spektakl swoją prapremierę miał w 1998 roku w Paryżu. Powstał na podstawie powieści Victora Hugo "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" (znanej również jako "Dzwonnik z Notre-Dame"). Gdyńską wersję reżyseruje Gilles Maheu.

To historia miłości dzwonnika Quasimodo, który zakochuje się w pięknej Esmeraldzie. Jednak uroda Cyganki zachwyca także archidiakona Frollo, królewskiego kapitana Phoebusa i poetę Gringoire'a. Cyganka opiera się ich amorom tak długo, jak potrafi. Wszyscy oni walczą z namiętnością do Esmeraldy i, chcąc nie chcąc, rywalizują o jej względy. A tam, gdzie pojawiają się wielkie namiętności i sprzeczne interesy, pojawić się musi też tragiczne zakończenie. Doprowadzi do niego wściekła i zawistna Fleur de Lys, zwalczająca rywalkę o względy Phoebusa.

Premiera spektaklu odbędzie się 9 września. Musical ten będzie jedną z największych produkcji Teatru Muzycznego w historii. Rekordowo wysokie będą także ceny biletów na przedstawienie. Bilety na premierę w cenie 260 zł (I miejsca), 230 (II miejsca) i 210 zł (III miejsca). Wstęp na kolejne pokazy to koszt 140 zł (I miejsca), 100 zł (II miejsca) oraz 85 zł (III miejsca). Bilety ulgowe przewidziano tylko na III miejsca - kosztują 60 zł.

Łukasz Rudziński
trojmiasto.pl
7 czerwca 2016
Portrety
Gilles Maheu

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia