Jest rozstrzygnięcie konkursu w Teatrze Zagłębia

Iwona Woźniak - dyrektorką Teatru Zagłębia w Sosnowcu

Od nowego sezonu Teatrem Zagłębia w Sosnowcu kierować będzie Iwona Woźniak. Teatrolog, pedagog, absolwentka gardzienickiej Akademii Praktyk Teatralnych, dyrektorka Teatru Naumionego w Ornontowicach, jednego z najciekawszych w Polsce teatrów nieprofesjonalnych.

Iwona Woźniak wygrała konkurs ogłoszony przez prezydenta Sosnowca i zastąpi dotychczasowego dyrektora sosnowieckiego Teatru Zbigniewa Leraczyka. Konkurs został rozstrzygnięty dopiero w drugiej odsłonie, ponieważ pierwsza nie zakończyła się wyborem dyrektora. Dopiero ponowne ogłoszenie konkursu spowodowało wyłonienie kandydata, który odpowiadał założonym kryteriom.

Nowa dyrektorka należy do grona aktywnych, pracowitych i skutecznych postaci środowiska teatralnego w regionie. Jest także miłośniczką tradycji i uważną obserwatorką i reżyserką o nietuzinkowym spojrzeniu na dramat, aktora, środki wyrazu i teatralną materię.

Jest absolwentką Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego, Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej, studentką Uniwersytetu Ekonomicznego - na kierunku menedżer kultury.

Od wielu lat prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi. Reżyseruje spektakle w oparciu o regionalną tradycję i obyczaje: "Kopidoł" - Teatr Naumiony z Ornontowic, "Stary klamor w dziadkowym szranku" - Teatr Reduta Śląska w Chorzowie, "Szac" - Teatr Naumiony z Ornontowic, "Baby" Teatr Korez w Katowicach i "Odwołany" Teatr Naumiony z Ornontowic.

Za swoje dokonania wielokrotnie doceniana m. in. nominacją do Złotych Masek, Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury i tytułem Ambasadora Doliny Kreatywnej w TVP 2.

Jest zaangażowana w pracę z osobami niepełnosprawnymi i wykorzystując swoje doświadczenia pedagogiczno-teatralne uczestniczy w procesie ich integracji ze środowiskiem.

Na stanowisku dyrektora artystycznego wspierał ją będzie Jacek Jabrzyk, reżyser teatralny, współpracujący dotychczas m. in. z Teatrem Bogusławskiego w Kaliszu (Wieczór trzech króli), Teatrem Dramatycznym w Białymstoku (Trans-Atlantyk) i z Teatrem Miejskim w Gliwicach (Tramwaj zwany pożądaniem).

Życzymy nowej pani dyrektor wielu sukcesów w kierowaniu, tym zasłużonym w kształtowaniu kultury teatralnej Zagłębia i Śląska, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu.

Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
13 lipca 2018
Portrety
Iwona Woźniak

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia