Jesteśmy już prawie na finiszu

rozmowa z Mirosławem Siedlerem

"Prace powinny zostać ukończone do 31 września. Wtedy tylko zostanie nam odbiór budowlany i scena będzie gotowa" - mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka

W teatrze trwa teraz prawdziwa rewolucja. W czerwcu rozpoczęła się modernizacja dużej sceny, czyli serca teatru. Do kiedy potrwają prace?

Jesteśmy już prawie na finiszu. Prace powinny zostać ukończone do 31 września. Wtedy tylko zostanie nam odbiór budowlany i scena będzie gotowa. W tej chwili być może na to nie wygląda, ale wiele prac już zostało wykonanych. Najprawdopodobniej już w poniedziałek rozpocznie się układanie nowych desek, najpierw na scenie obrotowej, a potem na samej scenie.

I to nie byle jakich desek. Te sceniczne muszą być wyjątkowe?

Na pewno nie są to zwyczajne deski. Te nasze są zdecydowanie grubsze, prawie 5 centymetrowe. Fakt też, że od tych desek wszystko się zaczęło całe myślenie o remoncie sceny. Nasza nie była remontowana od początku istnienia teatru, czyli od 1966 roku. Przez tą scenę "przeszły" tłumy ludzi. Te deski to pot i trud, to łzy aktorów. To cała historia. Czas jednak już był najwyższy na modernizację. Ta jednak nie dotyczy tylko wymiany podłogi scenicznej. Obejmuje ona również wymianę okotarowania sceny, modernizację mechanizmów kurtyny przeciwpożarowej, modernizację mechanizmów sceny obrotowej, modernizację scenicznej instalacji elektrycznej oraz sprzętu obsługi scenicznej, wyposażenie sceny w nowoczesny sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy czy instalację zmechanizowanych zapadni na scenie.

Długo można jeszcze wymieniać. Ale to oznacza, że do teatru zawita teraz nowoczesność.

Tak. Na przykład system oświetlenia sceny, który mieliśmy do tej pory, w porównaniu z tym czego się teraz używa był już archaiczny. Odnowiona scena obrotowa, czy system zapadni zmechanizowanych, otwierają przed nami nowe możliwości inscenizacyjne.

Kiedy planuje pan chrzest nowej sceny?

Na pewno zorganizujemy jakieś spotkanie już po zakończeniu modernizacji. Chcielibyśmy zaprezentować wszystkie możliwości nowej sceny. Pierwszy spektakl, "Zemsta" na nowych deskach wystawiony zostanie w październiku.

Jednak sezon teatralny rozpoczyna się tradycyjnie we wrześniu?


Oczywiście. Prace nie spowodują opóźnienia. Spektakle będą po prostu wystawiane na Małej Scenie. W repertuarze: "Testosteron", "Bajki samograjki" oraz "Niedźwiedź i Oświadczyny".

(-)
Dziennik Elbląski
2 września 2011

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...