Jesteśmy na półmetku festiwalu. Dzień szósty

Środa na Malcie.

Jak wasz powrót na ziemię? Udało się odnowić kontakt ze swoim wymęczonym, polockdownowym ciałem? Na Malcie wciąż macie szansę zrobić dla siebie coś miłego – dziś proponujemy warsztaty Stopy, biodra, serce, mózg Marysi Stokłosy, czyli praktykę ruchową, która stopniowo wprowadza ciało w ruch, a następnie włącza kolejne elementy choreograficzne inspirujące do działania w tańcu. A po południu zapraszamy na debatę Planetarna zmiana w ramach programu Forum. Jan Sowa i Paulina Kramarz będą mówić o kryzysie Ziemi i transgranicznych sojuszach, łączących interesy ludzi z różnych miejsc na świecie.

Dzieci zapraszamy na Pytajnik. Ziemio-badanie. Będziemy pracować w ziemi, nad ziemią i zadawać sobie pytania: kto/co mieszka w glebie? Czy ziemia to tylko miejsce, z którego wyrastają roślinki?

Twierdzę obejmuje dziś nowy rezydent! Multidyscyplinarny artysta Luca Spano podda w wątpliwość nasze podejście do rzeczywistości. Jaką wartość ma własność wizualna w czasach, kiedy obrazy przychodzą przed rzeczywistością, kiedy świat fizyczny przebywa w materii obrazów? Żeby dowiedzieć się więcej o projekcie, wysłuchaj wieczornego orędzia Queen of the Fortress.

Ostatnim wydarzeniem dnia jest spektakl Ośrodek wypoczynkowy w reżyserii Anny Smolar. Jak wyglądają wakacje w miejscu, gdzie wszystkie decyzje zostały podjęte, wszystko jest już załatwione? Zobacz, jak z obsesyjnie powtarzanych grupowych mantr i celebracji wspólnych posiłków powoli wyłania się opresyjność ośrodka wobec indywidualizmu apatycznych kuracjuszy o spotworniałych uśmiechach.

Jak było wczoraj?

Suchą stopą (bo padać zaczęło po południu) przeszliśmy przez naukę chodzenia z Krystyną „Lamą" Szydłowską. Nauczyliśmy się poruszać tak, by nie obciążać kręgosłupa i pewniej czuć swoje ciało. Dzieci namalowały piękne, roślinne obrazy w ramach warsztatów Obrazy farbowane roślinami!, używając naturalnych barwników uzyskanych z kwiatów, ziół i drzew. W ramach Forum o gniewie rozmawiali Andrzej Leder i Przemysław Czapliński.

Dzięki mapie zamieszczonej w aplikacji mieliśmy szansę odbyć spacer po terenie potencjalnej odkrywki na Naramowicach, gdzie znajdują się złoża węgla. Paula Kaniewska w projekcie Nie dla węgla z Naramowic! wskazuje, jak ważna jest umiejętność czytania mapy, z czego na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, a korzystają na tym władze miasta i inwestorzy.

Na ul. św. Marcin, mieszając gatunki i wprawiając w pozytywny nastrój, grał Michał Fetler z zespołem Koń. Mogliśmy również zobaczyć dwa przedstawienia. W CK Zamek Vera Popova, Gosia Trajkowska i Adrien Cognac wystawili Jak zupełnie zniknąć – opowieść o potencjale znikania w czasach nieustannej mobilizacji sił i energii. Na scenie plenerowej odbyła się druga odsłona programu Komuna Warszawa na Malcie – Wojna. The Best of Agnieszki Jakimiak. Doświadczyliśmy performatywnego przeglądu piosenek (anty)wojennych Beatlesów, Elvisa, U2 i wielu innych. Kto znał, ten nucił razem z aktorami, a czasem wstydził się, że to robił. Czy wiemy, czego słuchamy?

W deszczu też można śpiewać

Pogoda zrobiła się nieco ponura, ale spójrzmy na to tak: w końcu ustępuje fala upałów i ziemia pod naszymi stopami też może odpocząć. A nas nie opuszcza dobra energia, w końcu wszyscy czekaliśmy na festiwal tak długo! Nie odpuszczamy! Jeśli zmokniecie, wpadajcie osuszyć się do Punktu Info, gdzie możecie nabyć koszulki, torby, książki, a także festiwalowe ziny i wlepy.

Harmonogram 23.06 Środa

11:00 SALE AT FIRST SIGHT / Luca Spano / rezydencja
11:00 STOPY, BIODRA, SERCE, MÓZG / Maria Stokłosa / rozgrzewka taneczna
16:00 PYTAJNIK. ZIEMIO-BADANIE / Kobalt Migrating Platform / dla dzieci
17:00 PLANETARNA ZMIANA / Paulina Kramarz, Jan Sowa, Michał Nogaś / debata
18:30 QUEEN OF THE FORTRESS – ORĘDZIE #4 / Marta Jalowska / performance
21:00 OŚRODEK WYPOCZYNKOWY / Anna Smolar, Komuna Warszawa / teatr

(-)
Malta Festival Poznań
23 czerwca 2021

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia

27. Międzynarodowy Fes...
Ewa Pilawska
Artysta w kryzysie 27. Festiwal Sztu...