"Jesteśmy stąd..." - galeria wielkich artystów Podlasia

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Z początkiem lutego Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki rozpoczyna nowe przedsięwzięcie „JESTEŚMY STĄD…” – GALERIA WIELKICH ARTYSTÓW PODLASIA. Co miesiąc w programie koncertowym oraz na oficjalnej stronie instytucji Melomani znajdą materiał poświęcony wybitnym postaciom scen teatralnych i operowych Podlasia, a także poznają dzieje białostockiego teatru, od jego narodzin, aż do czasów współczesnych.

„JESTEŚMY STĄD..." – GALERIA WIELKICH ARTYSTÓW PODLASIA to próba stworzenia artystycznej kolekcji postaci znamiennych dla teatru i muzyki, pochodzących właśnie z tego regionu. Główną ideą, która przyświeca temu pomysłowi jest chęć rozbudzenia ciekawości mieszkańców województwa tradycją białostockiego teatru. Nadrzędnym celem – budowanie tożsamości artystycznej miasta
oraz uświadomienie historycznego znaczenia teatru, który na tych terenach powstał już w XVIII wieku.
Autorką cyklu będzie Elżbieta Kozłowska-Świątkowska – prawdziwa pasjonatka podlaskich dziejów, poetka, autorka tekstów krytyczno-literackich i monografii. Jak sama pisze: Ziemia podlaska była miejscem, które dało Rzeczypospolitej najstarszą scenę muzyki, baletu i teatru. To stąd od wieków wywodziły się talenty, które wyznaczały nowe trendy i kanony w europejskiej i światowej estetyce artystycznej.
Pierwsza publikacja jej autorstwa znajdzie się w lutowym programie symfonicznym i ujrzy światło dzienne już 7 lutego 2014 roku. Dotyczyć będzie Teatru Hetmańskiego oraz Salomei Deszner i Mikołaja Tomasza Stefana Grekowskiego.

Każdy, kto podejmie próbę wyruszenia w tę niezwykłą podróż w czasie, pozna okoliczności powstania popularnej białostockiej „Komedialni". Autorka odsłoni także kilka artystycznych „nowinek" pochodzących wprost z kart XVIII-wiecznej historii. Fortepian zakupiony za pośrednictwem samego Jana Sebastiana Bacha, wizyty zagranicznych ministrów, występy z udziałem międzynarodowej sławy baletmistrzów i pierwszych dam operowych.
Oprócz krótkiej historii teatru założonego przez Jana Klemensa Branickiego, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki opisywać będzie sylwetki i dorobek artystyczny słynnych Podlasian. W programie zaprezentowano sylwetkę urodzonej w Białymstoku Salomei Deszner – aktorki, śpiewaczki, drugiej w dziejach polskiego teatru directrissy sceny (1759 – 1806). Ponadto, w pierwszym z tekstów przedstawiona zostanie postać pochodzącego również z Białegostoku Mikołaj Tomasz Stefan Grekowski – baletmistrza tańczącego na deskach międzynarodowych teatrów, cenionego pedagogoga (1806 – 1870).
Autorka tekstów Elżbieta Kozłowska-Świątkowska jest poetką, eseistką, edytorem, biografem, redaktorem naczelnym Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku i Trans Humany. Od wielu lat pracuje jako juror w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach literackich i edytorskich. Książki pod redakcją i w opracowaniu edytorskim pisarki zdobywały wyróżnienia i nagrody w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach.

„JESTEŚMY STĄD..." – GALERIA WIELKICH ARTYSTÓW PODLASIA jest pierwszym projektem realizowanym wspólnie przez Elżbietę Kozłowską-Świątkowską i Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki i niewątpliwie pierwszym przedsięwzięciem, o takim zakresie edukacyjnym. XVIII-wieczny Białystok stanowił wykwintną rezydencję sztuki scenicznej w Polsce, a Podlasie zrodziło Artystów światowego formatu, o czym niewielu z nas nie tylko nie pamięta, ale też nie wie.
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie: www.oifp.eu

(-)
Materiał OiFP
7 lutego 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia