"Jezioro..." nieograniczonych możliwości

20. Łódzkie Spotkania Baletowe

Pierwszy festiwalowy spektakl Łódzkich Spotkań Baletowych pokażą gospodarze. Zespół Teatru Wielkiego w sobotę i niedzielę o godz. 19 zatańczy premierowo najbardziej kanoniczne dzieło świata - "Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego.

Łódzka opera ostatni raz grała je 22 lata temu. Nazwiska realizatorów są gwarancją inscenizacyjnych niespodzianek i nowatorskich rozwiązań. Spektakl reżyseruje Giorgio Madia, włoski tancerz i choreograf znany z odważnego spojrzenia na baletową klasykę. 

Artysta wspomina, że "Jeziorem łabędzim" - podglądanym w kulisach mediolańskiej La Scali - zachwycał się już jako dziecko. Kolejne wersje oglądał w Rosji i Wielkiej Brytanii. "Uważałem je za święte i nietykalne" - przyznawał. "Był to dla mnie fascynujący spektakl, jednak wydawał mi się nieco za długi. Już wtedy czułem, że należałoby odrzucić nudne i zbędne fragmenty i zachować tylko najciekawsze, warte zapamiętania chwile". 

Jak zapowiada reżyser, romantyczna legenda o chłopcu zakochanym w dziewczynie-łabędziu nabierze nowoczesnego rysu: "Chcę, by zaspokajała dzisiejsze gusta, prezentując współczesną technikę. Jednocześnie pragnę zachować klasyczne elementy, które sprawiają, że balet jest ponadczasowy. Uczyniłem wodę centralnym elementem przedstawienia, jako że historia inspirowana jest niemieckimi baśniami o czarownikach i słowiańskimi historiami o rusałkach - dziewczynach, które umarły z miłości i zostały skazane na tułaczkę po rzekach i jeziorach". 

Łódzkiej premierze baletowej tym razem nie będzie towarzyszyła muzyka z taśmy. Podczas spektaklu zagra orkiestra Teatru Wielkiego pod batutą Tadeusza Kozłowskiego. Do głównych ról solowych Giorgio Madia pozyskał dwójkę utytułowanych tancerzy: Emę Kawaguchi, solistkę Baletu w Augsburgu, i Giovanniego di Palma, pierwszego solistę Leipziger Ballet

Jędrzej Słodkowski, Monika Wasilewska
Gazeta Wyborcza Łódź
9 maja 2009

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia