Jonaszek czeka!

5. Konkurs Piosenki im. Jonasza Kofty

Już tylko trzy tygodnie na zgłoszenie do Konkursu Piosenki im. Jonasza Kofty.
To konkurs dla tych, którzy, dzięki talentowi i wrażliwości na słowo, z jednej piosenki potrafią zbudować pełną emocji aktorską opowieść. Już po raz piąty uzdolnieni wokalnie artyści z całego kraju zmierzą się w Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty, organizowanym przez Teatr Muzyczny w Łodzi w ramach festiwalu OFF-Północna. Na zwycięzcę czeka statuetka Jonaszka i 8000 złotych. Zgłoszenia można nadsyłać do 24 marca.

Konkurs z roku na rok przyciąga coraz więcej aktorów i wokalistów, którzy chcą pochwalić się swoimi umiejętnościami i podzielić pasją do piosenki aktorskiej. Organizatorzy czekają na zgłoszenia twórców w wieku od 20 do 40 lat.

– Szukamy nie tylko umiejętności wokalnych i interpretacyjnych, ale też tego „czegoś" – scenicznej wrażliwości i charyzmy, która pozwala z tekstu wydobyć emocje i przenieść je na słuchacza – mówi Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny festiwalu OFF-Północna i pomysłodawca konkursu.

Nabór zgłoszeń trwa do 24 marca. Osoby chętne do wzięcia udziału w Konkursie proszone są o przesłanie formularza zgłoszeniowego i nagrań wideo dwóch piosenek: jednej autorstwa Jonasza Kofty – patrona konkursu – i dowolnej drugiej, która mieści się w szeroko rozumianym spektrum piosenki aktorskiej. Piosenki muszą być wykonane w języku polskim, dopuszczalne są również tłumaczenia utworów zagranicznych. Jury doceni także wykonania własnych utworów, które spełniają warunki podane w regulaminie. W kolejnym etapie konkursu dziesiątka wykonawców wybrana na podstawie nadesłanych zgłoszeń wystąpi przed jury w składzie: Jacek Bończyk – aktor, reżyser, autor tekstów piosenek i kompozytor; aktor, reżyser, kompozytor i autor tekstów – Konrad Imiela; twórca kabaretu literackiego – Rafał Kmita; pisarz Piotr Kofta; aktor i reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi – Jakub Szydłowski; aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa związana z warszawskim Teatrem Muzycznym Roma – Anna Sroka-Hryń; pomysłodawca i koordynator konkursu, kierownik artystyczny Festiwalu OFF-Północna – Krzysztof Wawrzyniak oraz Pełnomocniczka Prezydent Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania – Eliza Gaust. Honorowym członkiem jury będzie zeszłoroczna laureatka konkursu – Barbara Małecka.

Konkursowe przesłuchania odbędą się 23 kwietnia i będą otwarte dla publiczności, a laureaci wystąpią w czasie finałowego koncertu festiwalu OFF-Północna. Zwieńczy go recital Anny Sroki-Hryń, zatytułowany „Najpiękniejsza".

Oprócz uznania jury i festiwalowej publiczności laureaci konkursu mogą zdobyć również nagrody pieniężne: zwycięzca otrzyma 8 000 złotych, zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 3 000 i 2 000 złotych. W tym roku zwiększono pulę nagród dzięki wsparciu łódzkich przedsiębiorców, zrzeszonych w Fundacji LodzArte.

Szczegółowe informacje, regulamin konkursu, a także program festiwalu można znaleźć na stronie www.offpolnocna.com.

Joanna Karpińska
Teatr Muzyczny w Łodzi
3 marca 2023

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...