Joseph Roth (1894 - 1939)

Austriacki pisarz i dziennikarz żydowskiego pochodzenia.

Urodził się 2 września 1894 w Brodach k. Lwowa. Zmarł 27 maja 1939 w Paryżu.

Właściwie Moses Joseph Roth. 

Kształcił się w C. K. Gimnazjum im. Rudolfa w Brodach, w którym w 1913 zdał egzamin dojrzałości[1]. Studiował filozofię i germanistykę we Lwowie i Wiedniu. Uczestniczył jako ochotnik w I wojnie światowej. Roth pracował głównie dla wiedeńskich i berlińskich gazet.

W latach dwudziestych był najlepiej opłacanym dziennikarzem w Berlinie. Z początku zafascynowany był komunizmem, szybko zmienił poglądy polityczne, jeżdżąc do Rosji jako dziennikarz. Roth był monarchistą i wielkim zwolennikiem Cesarstwa Habsburgów.
Znał język polski, a przyjaźń łączyła go z polskim pisarzem Józefem Wittlinem, z którym studiował na Uniwersytecie Wiedeńskim.
W 1924 roku ze Lwowa pisał o pogromie dokonanym na Żydach przez Polaków.

W 1922 poślubił Friederike Reichler, która wkrótce zapadła na schizofrenię. To doprowadziło Rotha do alkoholizmu i tarapatów finansowych. Żona pisarza leczyła się kilka lat w sanatorium. Zginęła później z rąk nazistów.

W latach 1936–1938 Roth związany był z niemiecką pisarką Irmgard Keun. Odbyli liczne podróże, m.in. do Paryża, Wilna, Warszawy, Wiednia, Salzburga, Brukseli i Amsterdamu.

Zmarł w maju 1939 na zapalenie płuc, którego przebieg eskalował w związku z nadużywaniem alkoholu. Został pochowany w Paryżu.

Oprac. RK
Dziennik Teatralny
27 maja 2023
Portrety
Joseph Roth

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

„Bolero” Ravela i inne...
Maurice Béjart
Bolero i inne balety Mauricea Bejarta...