Józef Zembrzuski (1908 - 1975)

Aktor teatralny, filmowy, estradowy i telewizyjny.

Urodził się 4 lipca 1908 w Warszawie. Zmarł 9 grudnia 1975 w Poznaniu.

Po zdaniu matury w Poznaniu studiował w tamtejszej Wyższej Szkole Handlowej. Równocześnie statystował, m.in. w 1929 w objazdowym zespole Teatru Skarżyńskiego, a w 1930 w poznańskim Teatrze Nowym. Po ukończeniu studiów pracował jako urzędnik bankowy i dorywczo występował w zespołach objazdowych, m.in. Zbigniewa Szczerbowskiego i Stanisława Płonki-Fiszera oraz podobno w warszawskim Teatrze Wielka Rewia. Podczas II Wojny Światowej, a następnie do 1947 był nadal urzędnikiem.

Od 1947 pracował w rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu. Od 1 listopada 1950 grał w Teatrach Dramatycznych, a od 1962 w Teatrze Polskim w Poznaniu, gdzie pozostał do 1964. Później był zastępcą kierownika artystycznego poznańskiej Estrady i instruktorem w Pałacu Kultury. Od 1 stycznia 1967 do końca sezonu 1967/68 pracował znów w Teatrze Polskim, gdzie grał m. in. u takich reżyserów jak: Adam Hanuszkiewicz, Włodzisław Ziembiński, Aleksander Gąssowski, Ryszard Sobolewski, Roman Sykała, Irena Byrska, Tadeusz Byrski, Jerzy Grotowski, Marek Okopiński, Henryk Tomaszewski, Jerzy Zegalski, Bogdan Hussakowski, Jerzy Grzegorzewski, Krystyna Meissner i Izabella Cywińska.

Występował dorywczo w zespole Estrady bydgoskiej i w Teatrze im. Fredry w Gnieźnie (1969). Od jesieni 1970 znów był zaangażowany w Teatrze Polskim w Poznaniu. W 1971 zdał aktorski egzamin eksternistyczny. Od 1973 do końca życia występował w poznańskim Teatrze Nowym. Na scenach dramatycznych grał wyłącznie epizody takie, jak: Pastuch ("Krakowiacy i Górale"), Elegant ("Kordian"), Michałko ("Ptak"), Perełka ("Zemsta").

20 września 1974 zagrał w spektaklu „Cippola" Tomasza Manna w reż. Stanisława Brejdyganta w Teatrze Telewizji.

Zagrał w filmie „Zimowy zmierzch" w reż. Stanisława Lenartowicza (1957).

Występował też w poznańskim kabarecie Tey, m.in. w programie "Burza u Żuża".

Nazywany przez przyjaciół Żużu, był człowiekiem znanym w Poznaniu z dowcipów i anegdot. Edmund Pietryk pisał, że był on "jedną z najpopularniejszych i najbardziej malowniczych postaci w tym mieście".

Był synem prawnika, Stefana Zembrzuskiego i Anieli z domu Campo del Scipio.

Źródła: FilmPolski, E-teatr.

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
4 lipca 2022

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia