Jubilaci i Mrożek w Pradze

do Teatru Praga w maju warto wybrać się szczególnie na trzy spektakle

Do Teatru Praga w maju warto wybrać się szczególnie na trzy spektakle. Dwa z nich zobaczymy na znanej już dobrze warszawiakom Scenie Promocyjnej, jeden zaś - na Scenie Aktorskiej.

Przedstawienie na rocznicę śmierci Jerofiejewa 

Spektakl grupy teatralnej Dzień Śmierci Mozarta specjalnie został zrealizowany, by uczcić 20. rocznicę śmierci Wieniedikta Jerofiejewa, która mija 11 maja 2010 roku. "Pasje według Jerofiejewa" powstały na motywach wszystkich utworów autora: poematu "Moskwa - Pietuszki", tragedii w V aktach "Noc Walpurgii", "Zapisków psychopaty", "Wasilija Rozanowa - Oczami ekscentryka", dzienników i ostatniego wywiadu z Jerofiejewem, który został uzupełniony scenami z prywatnego życia Wieniczki. 

Wokół takiej postaci jak Jerofiejew, który jest symbolem wolności jednostki w totalitarnym państwie i cieszy się miłością czytelników, twórcy widzą możliwość porozumienia się, pojednania i nawiązania nowych, dobrych stosunków kulturalnych ponad podziałami. Bo po co są w świecie artyści? 

Pasje według Jerofiejewa TEATR DZIEŃ ŚMIERCI MOZARTA 12.05.2010 godz. 19.00 Scena Promocyjna scenariusz: Nina Czerkies Reżyseria: Witalij Borkowski, scenografia: Władimir Matrosów, występują: Waldemar Kownacki, Katarzyna Kownacka, Nina Czerkies, Anastazja Grzelązka, Bogdan Misiewicz, Jerzy Frydrich, Magdalena Olszewska, Piotr Bąk, Piotr Wojewódzki, Andrzej Szopa, Piotr Skowroński. 

Chopin na jazzowo 

Grażyna Auguścik po raz kolejny przyjęła zaproszenie praskiego domu kultury, tym razem z programem chopinowskim, wszak Polska świętuje 200. rocznicę jego urodzin. Program to wyjątkowy, bo zaproszony przez Grażynę do współpracy przy tym projekcie Jagodziński opracował aranżacje muzyki Chopina na wokal, trzy puzony, kontrabas oraz akordeon... niepowtarzalnie, nietuzinkowo, oryginalnie, odwrażnie. 

Koncert CHOPIN 200 - Grażyna Auguścik\'s World Sound w Teatrze Praga jest jedynym koncertem w Warszawie realizowanym w ramach europejskiego tournee CHOPIN 200 - Grażyna Auguścik\'s World Sound. 

CHOPIN 200 - Grażyna Auguścik\'s World Sound 

13.05.2010 godz. 20.00 Scena Aktorska Grażyna Auguścik - vocal Jarek Bester - akordeon Matt Ulery - bas Chicago International Trombone Trio: Arkadiusz Górecki Szolt Szabo Thomas Stark 

Jeden z najważniejszych dramatów polskich 

O rzeczach dobrze zrobionych mówi się "nic dodać, nic ująć". Tacy są "Emigranci" Sławomira Mrożka, jeden z najważniejszych tekstów dramaturgicznych powojennej Polski. Reżyser przenoszący to dzieło na scenę, ma prawo naruszyć równowagę oryginału. 

Witold Mazurkiewicz, który zrealizowrał "Emigrantów" siłami Kompanii Teatr, dołożył wątek współczesnej emigracji. 

Upadł komunizm, Polska odzyskała niepodległość, zniknął problem emigracji politycznej, otworzyły się granice Europy, a "Emigracja" Mrożka tak samo dobrze przylega do naszych czasów, jak do gierkowskich. Paradoks godny prawdziwej sztuki. Zmierzył się z nim również Witold Mazurkiewicz w swojej inscenizacji i wygrał. 

TEATR PROVISORIUM Z LUBLINA 
15.05.2010 godz. 19.00 Scena Promocyjna

(-)
Dziennik Gazeta Prawna
29 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia