Jubileusz

25. rocznica powstania Ośrodka Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego

Z okazji 25. rocznicy powstania Ośrodka Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych, odbędą się trzy wydarzenia.

W piątek o godz. 17.00 Instytut Grotowskiego zaprasza na spotkanie z udziałem Ludwika Flaszena, prof. Janusza Deglera, Aliny Obidniak, prof. Zbigniewa Osińskiego, Stanisława Krotoskiego, prof. Dariusza Kosińskiego oraz prof. Grzegorza Ziółkowskiego, a o godz. 18.30 na wernisaż wystawy "Jak złapać pstrąga". W sobotę natomiast zaprezentowane zostaną filmy dokumentujące pracę Teatru Laboratorium oraz działalność Ośrodka Grotowskiego.

W 1990 roku we Wrocławiu, w dawnych pomieszczeniach Teatru Laboratorium rozpoczął działalność Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych, prowadzony początkowo przez Zbigniewa Osińskiego i Alinę Obidniak, a potem - do 2004 roku - przez Zbigniewa Osińskiego i Stanisława Krotoskiego. Nie sposób nie zgodzić się z opinią Tadeusza Burzyńskiego, dziennikarza przez wiele lat śledzącego i recenzującego działalność Ośrodka, który w tekście "Laboratorium humanistyki" ("Gazeta Robotnicza" 1995 nr 99, z 24 maja) pisał: "Powołanie i funkcjonowanie tej placówki uważam za najważniejsze wrocławskie osiągnięcie w dziedzinie kultury po 1989 roku. Mowa tu o Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych. [] Ośrodek Grotowskiego jest placówką wielofunkcyjną. Jest to równocześnie i pracownia naukowo-dokumentacyjna, i instytucja oświatowo-popularyzatorska, i swoista powszechna wszechnica uniwersytecka zajmująca się teatrem oraz jego pograniczami, i wreszcie placówka artystyczna. To trochę tak, jakby scalić w jedno i przetworzyć w nową jakość uniwersytecki instytut, specyficzny teatr i dom kultury".

19 czerwca w Sali Teatru Laboratorium odbędą się główne obchody tego wydarzenia. Na godz. 17.00 zaplanowano spotkanie z udziałem Ludwika Flaszena, prof. Janusza Deglera, Aliny Obidniak, prof. Zbigniewa Osińskiego, Stanisława Krotoskiego, prof. Dariusza Kosińskiego oraz prof. Grzegorza Ziółkowskiego. Spotkanie poprowadzą obecni dyrektorzy Instytutu Grotowskiego, czyli Jarosław Fret i Monika Blige. Po spotkaniu w Sali Kinowej nastąpi otwarcie wystawy prezentującej działalność Ośrodka Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych i Instytutu Grotowskiego w latach 1990-2015. Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-17:00, do 3 lipca 2015.

W sobotę, 20 czerwca, w Sali Kinowej o godz. 18.00 odbędzie się pokaz krótkometrażowych filmów dokumentalnych, reportaży i programów telewizyjnych, wyprodukowanych przez TVP Wrocław, dokumentujących pracę Teatru Laboratorium oraz działalność Ośrodka Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych. Filmy przedstawiają archiwalne wypowiedzi Jerzego Grotowskiego, fragmenty spektakli Teatru Laboratorium, wywiady z reżyserami, m.in. Peterem Brookiem i Eugeniem Barbą, a także wypowiedzi wrocławskiego środowiska teatralnego - artystów, teatrologów, kulturoznawców, antropologów i widzów - zarejestrowane podczas wydarzeń inicjowanych i organizowanych przez Ośrodek Grotowskiego.

W programie m.in. "Teatr i nie-teatr", "Wierny sobie", "Być w zgodzie ze sobą", "Poszukiwanie Innego. Peter Brook we Wrocławiu".

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

(-)
Materiał Instytutu Grotowskiego
17 czerwca 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia